Smartfon dla dziecka – tak czy nie?
Z Michałem Kotem, dyrektorem Instytutu Pokolenia, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Z międzynarodowej, opartej na dowodach naukowych, literatury medycznej dotyczącej skutków korzystania dzieci z mediów cyfrowych dowiadujemy się, że czas spędzony w dzieciństwie przed ekranem, czyli ilość czasu ekranowego w godzinach dziennie, negatywnie wpływa na rozwój mózgu oraz umiejętności poznawczych i psychospołecznych, a także rozwój języka.
Ogromne problemy z nauką w szkołach powodują szczególnie smartfony. Jeśli rozdajemy iPhone’y lub pozwalamy uczniom przynosić smartfony na zajęcia, to poziom nauczania w szkołach spada. Zakazanie ich poprawia nauczanie, co udowodniło duże badanie ponad 130 000 uczniów w 90 szkołach w Londynie.
Manfred Spitzer, raport „Smartfon? Tak, ale z głową”
Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wprowadzenie odgórnego zakazu używania przez dzieci telefonów komórkowych w szkołach. Uzasadnieniem są liczne badania wskazujące na szkodliwy wpływ smartfonów na zdrowie, wyniki w nauce i sukcesy w życiu dzieci.
List otwarty do Ministra Edukacji i Nauki
- Czy dziecko w wieku od 0 do 14 lat powinno posiadać smartfon?
- Czy dzięki smartfonom mamy dziś do czynienia z pandemią bezczynności i pandemią krótkowzroczności?
- Tak więc cyfryzacja instytucji edukacyjnych nie zwiększa sprawiedliwości edukacyjnej, jak się często twierdzi, ale prowadzi do obniżenia szans edukacyjnych dzieci i młodzieży znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej – Manfred Spitzer.
Jakie są zagrożenia dla edukacji związane z cyfryzacją szkoły?
- Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony odgórny zakaz telefonów w szkołach?
- Korporacje zarabiające na sprzedaży i używaniu smartfonów powinny składać się na fundusz, z którego będą finansowane: leczenie dzieci uzależnionych od telefonów, badania dotyczące wpływu ekranów na nasze życie oraz kampanie społeczne uświadamiające zagrożenia ze strony technologii cyfrowych. Co Pan na to?
- Jak rodzice mają ustalać zasady korzystania przez dzieci z technologii cyfrowych?
- Jakiego ważne pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Nowe technologie # Społeczeństwo i kultura # Zdrowie Czy masz świadomość?