Spotkanie w Ministerstwie Energii
Instytut Spraw Obywatelskich jest członkiem europejskiej federacji Transport&Environment (T&E) oraz współpracuje z BirdLife Europe, T&E oraz European Environmental Bureau w kwestiach związanych z problematyką zrównoważonej energii. Bioenergia i biopaliwa to jeden z ważnych tematów, którymi się zajmujemy.
Zleciliśmy kancelarii prawnej wykonanie analizy poprawności implementacji dyrektywy ILUC 2015/1513 w projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
Ponieważ sama dyrektywa, jak i zmiany w ustawie, które mają dostosować do niej polskie przepisy, od początku budziły nasze wątpliwości, poprosiliśmy o spotkanie w Ministerstwie Energii.
28 marca spotkaliśmy się z Panem Tomaszem Pańczyszynem, Naczelnikiem Wydziału w Departamencie Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii, aby omówić proponowane zmiany w polskim prawie.
Szczególnie istotnym dla nas zagadnieniem – w świetle zleconej przez INSPRO analizy – była kwestia biopaliw pierwszej generacji. Powstają one z roślin tradycyjnie stanowiących źródło pożywienia. Ich wykorzystywanie powoduje wylesienia, zagrabianie gruntów, wzrost cen żywności.
Przekazaliśmy również naszą publikację „Pułapki i potencjał. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO”:
Przedstawiliśmy postulaty, które naszym zdaniem Ministerstwo powinno uwzględnić w regulacjach związanych z energetycznym wykorzystaniem biomasy:
-
wprowadzić górny pułap dla wykorzystywania biomasy do produkcji energii do poziomu, który będzie umożliwiał jej zrównoważone dostarczanie;
-
zapewnić optymalny i wydajny system wykorzystywania źródeł biomasy, zgodny z zasadą kaskadowego wykorzystywania;
-
włączyć poprawne rozliczanie śladu węglowego z biomasy;
-
przedstawić kompleksowe i wiążące kryteria zrównoważonego rozwoju;
Część wątpliwości w trakcie dyskusji udało się rozwiać, jednak niektóre nasze obawy okazały się uzasadnione. Zostaliśmy jednak zapewnieni, że Ministerstwo robi wszystko, by zmiana w polskim prawie dotyczącym biopaliw miała jak najkorzystniejsze skutki dla obywateli i dla środowiska.
Będziemy się temu uważnie przyglądać.
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Ekologia Rewolucja energetyczna