Wojna na Ukrainie. Jak bronić Polski?
Z dr. Leszkiem Sukulskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Historia Polski powinna skłaniać jej mieszkańców do studiowania polityki międzynarodowej, by mogli zrozumieć jej brutalność i potrafili odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ich kraj tak często padał ofiarą mocarstw.Nie należałoby też zaniedbywać głębokiej refleksji nad przyszłością Polski. Jak duże zagrożenie stanowią dla niej Niemcy i Rosja? Czy Stany Zjednoczone pozostaną zaangażowane w Sojusz Północnoatlantycki i obronę Europy? I w końcu – w jaki sposób Polska może zwiększyć swoje szanse na przetrwanie w XXI wieku?
John J. Mearsheimer, „Tragizm polityki mocarstw”
- Co zrobić, żeby rosyjskie bomby nie leciały na polskie miasta?
- Dlaczego Rosja toczy wojnę na Ukrainie od 2014 roku?
- Czy na Ukrainie mamy do czynienia z wojną zastępczą? Jeśli tak, to kto z kim walczy i dlaczego?
- Jak Pan ocenia politykę naszego rządu wobec konfliktu na Ukrainie i co, wg Pana, stoi u jej podstaw?
- Otwarcie sprzeciwia się Pan, żeby Polska militarnie wspierała Ukrainę. 70 lat temu Polska była w równie dramatycznej sytuacji. Gdybyśmy otrzymali wsparcie wojskowe od razu, nasza historia potoczyłaby się inaczej. Wydaje się, więc naturalne, że chcemy pomóc słabszemu się bronić. Dlaczego tego nie robić, skoro jesteśmy w NATO? Ewentualnie, jak inaczej pomagać Ukrainie?
- John Mearsheimer, do którego często Pan się odwołuje, autor „Tragizmu polityki mocarstw” i “Wielkie złudzenie”, którą ostatnio wydała Nowa Konfederacja, twierdzi, że gdyby Zachód, zwłaszcza Stany Zjednoczone zaakceptowały żądania Rosji wobec Ukrainy to Rosja byłaby usatysfakcjonowana i nie posunęłaby się dalej w swoich roszczeniach. Czy to jednak nie jest przejaw naiwności ze strony znanego na świecie realisty? Rosja, podobnie jak USA to mocarstwo, byłe imperium a imperia nie zatrzymują się. Rozszerzając własne strefy wpływów zyskują dominację. Jakie jest pańskie zdanie?
- Jakie mechanizmy rządzą polityką międzynarodową mocarstw? Proszę o nich opowiedzieć na przykładzie konfliktów zbrojnych na świecie.
- Dlaczego o tych mechanizmach nie uczy się nas w szkołach i nie mówi się o nich obywatelom w mediach głównego nurtu?
- Chcemy zobaczyć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła robić tego rodzaju rzeczy, które robi napadając na Ukrainę – powiedział 25 kwietnia br. szef Pentagonu Lloyd Austin.
Proszę odszyfrować te słowa. Co to znaczy „osłabić” Rosję? I kto poza Ukrainą poniesie tego koszty? - Co powinniśmy zrobić, już teraz, żeby w formowaniu nowego porządku światowego, na który i tak nie mamy wpływu, jak najlepiej rozegrać swoje karty i nie skończyć na ołtarzu interesów mocarstw?
- Obserwujemy na świecie konsekwentną i coraz gwałtowniejszą cyfryzację społeczeństw, która jest ściśle powiązana z rosnącą kontrolą i inwigilacją, ograniczaniem praw obywatelskich i wolności słowa (totalitaryzm cyfrowy). Może, więc zamiast patrzeć na księżyc wszyscy gapimy się na palec. Bo wojna, której nie widzimy lub nie chcemy widzieć nie jest prowadzona pomiędzy mocarstwami, a pomiędzy rządami i korporacjami a całymi społeczeństwami.
- Przeprowadził Pan wywiad z ambasadorem Rosji w Polsce. Cześć osób zarzuca Panu, że w wywiadzie nie ma trudnych pytań, że wpisał się Pan w promowanie rosyjskiej propagandy, co szkodzi polskiemu bezpieczeństwu. Co Pan na to?
- A co Pan na to, żeby ktoś z Pana krytyków, zrobił wywiad z ambasadorem USA w Polsce? Zadał Panu Ambasadorowi Markowi Brzezińskiemu trudne pytania, np. o treść książki jego ojca pt. „Wielka szachownica”, o interwencję w Panamie i Iraku, czy kryzys kubański z 1962 roku.
- Przy okazji rozmowy z Ambasadorem Rosji, odezwały się głosy o pańskej rzekomej agenturalności. Przywołuje się pański wywiad z Aksandrem Duginem, pracę w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Biznesu w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie ponoć pracują byli oficerowie, szkoleni w Związku Sowieckim; niektórzy nawet próbują doszukać się u Pana jakichś rosyjskich korzeni, które wg nich tłumaczyłby jak to nazywają „miękki” stosunek do Rosji. Co by im Pan odpowiedział? I czy ma Pan postawione jakiekolwiek zarzuty ze strony państwa polskiego, toczy się jakieś postępowanie wobec Pana?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0