Wolne od GMO? Prezydent też chce wiedzieć!

Przedstawiciele Instytutu przed Pałacem Prezydenckim

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał 11 lipca 2019 roku ustawę o znakowaniu żywności wolnej od GMO. To wielki sukces polskich konsumentów oraz Instytutu Spraw Obywatelskich i 10 lat kampanii obywatelskiej „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”.

Z tej okazji 12 lipca 2019 roku o godzinie 11.00 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Instytut Spraw Obywatelskich zorganizował briefing prasowy.

– Podpis Prezydenta to sukces kampanii obywatelskiej, którą prowadzimy od 2009 roku. Jak widać Prezydent też „chce wiedzieć”, czy produkty są wolne od GMO. Konsumenci mają powody do zadowolenia. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam przez 10 lat prowadzenia kampanii – komentuje podpisanie ustawy Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw  Obywatelskich.

Znakowanie „wolne od GMO” będzie dobrowolne. Do jego użycia są zachęcani producenci i przetwórcy żywności, pasz i przedsiębiorstwa handlujące produktami rolno-spożywczymi. Producenci będą mieć dwa lata na zmianę dotychczas stosowanych, własnych znaków graficznych na te, które przedstawi minister rolnictwa.

Polska dołączyła do grupy krajów znakujących produkty wolne od GMO.

– W Austrii ten system świetnie działa od 20 lat, w Niemczech od 10 lat. Cieszę się, że wreszcie jesteśmy w tym gronie. Miejmy nadzieję, że także w Polsce znakowanie „wolne od GMO” pomoże producentom wyróżnić swoje produkty na rynku, a konsumentom zapewni pełną informację o sposobie produkcji żywności (i pasz) – zauważa Dorota Metera, ekspert Instytutu Spraw Obywatelskich.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Zdrowie Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Obywatele decydują

TAK dla Nadzwyczajnej Komisji w Sejmie

Wraz z Fundacją Batorego oraz innymi organizacjami pozarządowymi postulujemy powołanie Nadzwyczajnej Komisji w Sejmie. Jej zadaniem miałoby być przygotowanie projektu zmian dotyczących funkcjonowania samorządów terytorialnych.

Nie bądź emo, nie żryj GMO!

Chcę wiedzieć

Już przedszkolak o tym wie, GMO mówimy NIE!

Prowadzona przez nas kampania „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” zatacza coraz szersze kręgi. Właśnie dotarła do…  najmłodszych konsumentów. Partnerami naszych kampanijnych działań zostały:  Niepubliczne Przedszkole Ekologiczne Ekoludek oraz Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. Dzięki temu dzieci poszerzą  swoją wiedzę o tematy związane z jedzeniem bez GMO.  Bardzo się z tego cieszymy.


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.