Zadanie „Wydawanie internetowego Tygodnika Spraw Obywatelskich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
# Nowe technologie
Daniel Dziewit
Otoczeni przez cyfrowe gadżety, na co dzień zanurzeni w cyfrowym świecie coraz częściej gubimy się w nim. Jak żyć, żeby nie popaść w cyfrowe uzależnienie? A zwłaszcza, jak uchronić…
# Polityka
# Świat
Stanisław Żerko
Ten tytuł nie jest pomyłką. Książkę uzasadniającą potrzebę powrotu Republiki Federalnej do sprawy reparacji dla ofiar II wojny światowej – zwłaszcza zaś dla…
# Nowe technologie
# Świat
Paweł Mościcki
Jak to się stało, że dziś to liberałowie, obrońcy praw człowieka, zaprzysięgli demokraci najchętniej popierają wojnę? Gdzie zgubili swoje tradycyjne narzędzia krytyki…
# Nowe technologie
# Świat
Jan Kinal
Termin „sztuczna inteligencja” (SI) został po raz pierwszy użyty w 1956 roku na konferencji w Dartmouth. Jednak to 30 listopada 2022 ma szansę przejść do historii jako…
# Społeczeństwo i kultura
Olaf Swolkień
Te trzy słowa nasuwają się jako pierwsze na wiadomość o śmierci Marii Bojarskiej. Od razu na myśl przychodzi jej książka „Król Lear nie żyje” – przejmująca…
# Społeczeństwo i kultura
Aleksander Małkiewicz
Oto jest pytanie! A odpowiedź na nie jest jedna – starannie i z głową. Co to oznacza? To zależy przede wszystkim od wielkości spółdzielni. Jeśli jest mała, gdzie wszyscy…
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Jean-François Bouvet, Sonia Priwieziencew
Z Jeanem-François Bouvet rozmawiamy o dzieciach GMO, modyfikacjach genetycznych embrionów, ludzi i przyrody, o transhumanizmie, rozwoju nauki szybszym niż refleksja nad jego skutkami, chimerach ludzko-zwierzęcych…
# Społeczeństwo i kultura
Aleksandra Kryska
Mamy wiele dostępnych rozrywek i możliwości spędzania wolnego czasu – jednak najczęściej wybieramy oglądanie filmów, seriali lub Tik-Toka, aby się odstresować…
# Polityka
# Świat
Weronika Kursa
O amerykańskich mass mediach, pozostających na usługach rządu czy innych „elit”, krytycznie piszą Herman i Chomsky w swojej książce. Nie została ona przyjęta najcieplej, co nie powinno dziwić.
# Rynek pracy
# Społeczeństwo i kultura
Krzysztof Wołodźko
Im dłużej myślę nad filmem dokumentalnym „Breaking Social” (reż. Fredrik Gertten), tym bardziej nie zgadzam się z polskim przekładem tytułu („Nowa umowa społeczna”). To,…