Wzięliśmy udział w konsultacjach dotyczących polskiej wsi i rolnictwa
Pod koniec grudnia 2015 r. INSPRO stało się jednym z kilku sygnatariuszy pism wysłanych do nowego ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pisma zostały wysłane w ramach rzecznictwa kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Ich koncepcja rozwinięta przez nas m.in. o wątki związane z ideą znakowania produktów wolnych od GMO przygotowana została przez współpracujące z nami ekspertki: Dorotę Meterę i Justynę Zwolińską.
Zwróciliśmy się pisemnie do Ministra Krzysztofa Jurgiela akcentując ważne z punktu widzenia rolników i konsumentów priorytety dla prac resortu oraz sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Działania rzecznicze podjęte zostały w nawiązaniu do ogłoszonych konsultacji dotyczących „diagnozy stanu polskiego rolnictwa oraz propozycji konkretnych rozwiązań wskazanych problemów”.
Obszar tematyczny zgłoszonych uwag dotyczy m.in. wprowadzenia przepisów prawnych umożliwiających znakowanie produktów wolnych od GMO, nowelizacji przepisów obejmujących sprzedaż i dostawy bezpośrednie, kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności czy optymalizacji Programu Działania dla Rolnictwa Ekologicznego na lata 2014-2020.
Co ważne, otrzymaliśmy właśnie informację od Dyrektora Departamentu Ochrony i Hodowli Roślin – Bogusława Rzeźnickiego, że pismo dotyczące tematu sprzedaży i dostaw bezpośrednich zostało przekazane do rozpatrzenia przez Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ewę Lech. Niestety póki co nie doczekaliśmy się informacji na temat ścieżki drugiego z pism traktującego o idei znakowania „wolne od GMO”. Liczymy, że niebawem dojdzie do proponowanego przez nas spotkania. Pozostaje nam aktywne monitorowanie sprawy i batalia o możliwość bezpośredniego przekazania uwag. Mamy nadzieję, że zgłoszone uwagi zostaną uwzględnione przez Ministerstwo, a konsultacje staną się początkiem współpracy pomiędzy resortem a organizacjami dbającymi o interesy rolników i konsumentów i nie ograniczą się jedynie do bezowocnej i grzecznościowej wymiany korespondencji.
Inne organizacje, które wzięły udział w konsultacjach to m.in.: WWF, Greenpeace, OTOP, Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych Św. Franciszka z Asyżu.
Z treścią pism można zapoznać się tu: ws. rolnictwa ekologicznego (pdf) oraz ws. sprzedaży bezpośredniej(pdf).