„Żaden z powyższych” – apelujemy do Prezydenta

Rafał Górski

Łódź, dn. 23.12.2014 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

W nawiązaniu do wypowiedzi Pana Prezydenta z dnia 24 listopada 2014 roku po spotkaniu z konstytucjonalistami, w której zwrócił Pan Prezydent uwagę na brak w polskim prawie wyborczym możliwości oddania głosu przeciwko wszystkim zgłoszonym listom i kandydatom informujemy, iż w ramach kampanii „Obywatele Decydują” INSPRO wielokrotnie podnosiło ten mankament. Mimo, że zmiany w zakresie referendów lokalnych zaproponowane rok temu przez Pana Prezydenta uważamy za niewystarczające z perspektywy upodmiotowienia obywateli, to w przypadku zaproponowania przez Pana w Kodeksie Wyborczym przepisu o roboczym tytule „żaden z powyższych” spotka się to z naszym gorącym poparciem.

Pozwalamy sobie także na zwrócenie uwagi Pana Prezydenta na konieczność rozważenia innych zmian w prawie wyborczym. Naszym zdaniem zniechęcające obywateli do udziału w wyborach jest zjawisko wykluczenia z podziału mandatów w wyborach lokalnych komitetów, które przekroczyły próg 5%. Tak się zdarzyło w 2010 roku w Poznaniu, gdzie komitet „My, Poznaniacy” zdobył 9,8% głosów a mimo to nie zdobył żadnego miejsca w radzie miasta. Podobne zdarzenia miały także miejsce w ostatnich wyborach samorządowych (np. w Krakowie powiązany personalnie z klubem Krytyki Politycznej „Komitet Przeciw Igrzyskom” zdobył 6,3%, a Nowa Prawica 5,7%, jednakże nie wzięły udziału w podziale mandatów).

Naszym zdaniem próg 5% oddanych głosów, którego przekroczenie teoretycznie uprawnia do udziału w podziale mandatów, uzasadniony w przypadku Sejmu, w którym 460 posłów nie znając się osobiście musi być zorganizowana w kluby celem uporządkowania współpracy, jest wątpliwym rozwiązaniem w przypadku mniejszych liczebnie organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Najliczebniejsze spośród nich składają się z 60 osób, co oznacza, że wymóg płynnej współpracy pomiędzy osobami znającymi się osobiście nie wymaga przenoszenia na grunt samorządu terytorialnego rozwiązań z Sejmu. Uważamy, że w przypadku sejmików próg 5% uzyskanych głosów uprawniający do udziału w podziale mandatów powinien być obniżony do 3%, a w powiatach i gminach całkowicie zniesiony.

Jeżeli Pan Prezydent wniesie powyższe propozycje pod obrady parlamentu, z naszej strony będziemy gorąco przekonywać do nich ruchy miejskie oraz środowiska powstałe na fali protestu przeciw ACTA. Ponadto będziemy mobilizować 220 tys. sympatyków INSPRO, którzy poprzez Internet udostępnili nam swoje prywatne adresy e-mail, do poparcia takich rozwiązań wbrew prawdopodobnemu naszym zdaniem oporowi głównych partii politycznych.

Z wyrazami szacunku

Rafał Górski
Prezes Zarządu
Instytut Spraw Obywatelskich

Do wiadomości:

  1. Kluby partii parlamentarnych Sejmu RP
  2. Sympatycy INSPRO
  3. Media

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Obywatele decydują

Rafał Górski – zdjęcie profilowe

Rafał Górski

Społecznik, wojownik, państwowiec walczący o dobro wspólne od 1995 roku. Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. Absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Coachingu i Studium Menedżerskiego MiniMBA. W latach 2000-2010 członek redakcji Magazynu Obywatel. Zaangażowany w kampanie obywatelskie, m.in.: „Tiry na tory”, „Obywatele decydują” i „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Ekspert Centrum Wspierania Rad Pracowników i Centrum KLUCZ (Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej). Pomysłodawca „Kuźni Kampanierów”. Publikował felietony na łamach Tygodnika Solidarność, Wprost, Super Expressu, Wszystko Co Najważniejsze. W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „Selekcji” – gry opartej na rekrutacji do jednostek specjalnych typu GROM i SAS.

rafalgorski.pl

twitter.com/Rafal_Gorski

Czytaj teksty autora »

Zapisz się na newsletter! W Instytucie dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.

Być może zainteresują Cię również:


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W Instytucie tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.