IV Forum Geopolityczne w Łodzi zaprasza!
W 2022 roku nie mogło zabraknąć wydarzenia, które już na stałe wpisało się jako przestrzeń do regionalnej debaty o sytuacji na świecie.
Forum Geopolityczne to przestrzeń do regionalnej debaty o sytuacji międzynarodowej i aktualnych wyzwaniach w światowej polityce, a tych od inauguracji wydarzenia w 2019 roku nie brakuje.
24 lutego 2022 roku Rosja, rozpoczynając zbrojną ofensywę na Ukrainę, zmieniła obraz geopolityki i zwróciła uwagę świata na Europę Środkowo-Wschodnią. Trwający konflikt unaocznił potrzeby Europy w wymiarze militarnym, politycznym i ekonomicznym. Kryzys bezpieczeństwa uruchomił spiralę kolejnych kryzysów, w szczególności energetycznego i gospodarczego, których efekty odczuwamy w swoich portfelach.
Dziś na ustach Polaków nie brakuje pytań, jak przetrwać nadchodzącą zimę, kiedy dostępność i ceny węgla na rynku osiągają kolejne rekordy. Po prawie roku od odejścia Angeli Merkel Europa dostrzega fiasko jej polityki energetycznej, która wiązała Niemcy w politycznej symbiozie z Rosją.
Polityczne, gospodarcze i militarne zaangażowanie Polski w pomoc w walczącą o niepodległość Ukrainę zmusza nas do zadania pytań, co dalej. Jakie działania należy jeszcze podjąć, aby wzmocnić wschodnich sąsiadów kraju i jak, tocząca się wojna wpłynie na architekturę światowego bezpieczeństwa?
Nie zabraknie także dyskusji o nowym wymiarze konfliktów, który dzieje się w cyberprzestrzeni. Jak zapewnić naszej cyfrowej przyszłości wolność i godność człowieka? Spojrzymy także na rolę łączności i zaufanych partnerstw w zapewnieniu globalnej stabilności i odporności łańcuchów dostaw, w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego i cybernetycznego, we współpracy w zakresie polityki cyfrowej i standardów międzynarodowych. I wreszcie zastanowimy się, komu przeszkadza obrót gotówkowy?
To tylko kilka z pytań, na które postaramy się znaleźć odpowiedź podczas IV Forum Geopolitycznego w Łodzi.
Wydarzenie będzie transmitowane na FB Instytutu Spraw Obywatelskich.
Weź udział i zaproś znajomych.
Terminy i tematy debat
Już 9, 21, 23 listopada i 7 grudnia 2022 odbędą się online cztery niezwykle interesujące debaty, na które serdecznie zapraszamy.
Panel – Wojna czy pokój?
Środa, 9 listopada 2022
19:00-21:00
- Beata Górka-Winter – analityk, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Wieloletni koordynator programu „Bezpieczeństwo międzynarodowe” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Autorka licznych publikacji na temat polityki bezpieczeństwa państw NATO, UE, operacji pokojowych, reform sektora bezpieczeństwa. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, European Security and Defence College, Akademii Dyplomatycznej PISM, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP), Europejskiej Akademii Dyplomatycznej. Obserwator wyborów OBWE w Kosowie i na Ukrainie. Członek grupy doradczej ds. SSR przy ONZ oraz „Security Sector Reform in the Southern Caucasus”.
- Arkadiusz Kups – oficer rezerwy Wojska Polskiego, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i studiów cywilnych na Akademii Obrony Narodowej. Zaczynał w elitarnej jednostce specjalnej – 1 Batalionie Szturmowym w Dziwnowie. Następnie trafił do 56 Kompanii Specjalnej w Szczecinie, jednostce przeznaczonej do działań specjalnych i dywersyjnych, w której został szefem szkolenia. Po rozwiązaniu 56 Kompanii Specjalnej i innych podobnych struktur w kraju trafił do 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej. W latach 90. opracował i wdrażał w Wojsku Polskim System Combat 56, program walki kontaktowej przeznaczony do szkolenia jednostek specjalnych i rozpoznawczych.
- Ryszard Machnikowski – dr. hab., profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik Projektu NCN Opus 17 „Ewaluacja skuteczności wybranych polityk antyterrorystycznych państw europejskich w latach 2005-2020 – analiza porównawcza Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii”. Członek Rady Naukowej periodyku „Terroryzm – studia, analizy, prewencja” (T-SAP) oraz recenzent „Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. Współpracuje z zagranicznymi i krajowymi ośrodkami naukowymi w zakresie studiów nad terroryzmem i przemocą polityczną.
- Piotr Plebaniak – socjolog, z zamiłowania sinolog. Doktorant wydziału historiografii na Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie, gdzie wkrótce obroni pracę zestawiającą starożytną grecką i chińską sztukę wojenną oraz ich wpływ na genezę podstawowych cech obu cywilizacji – europejskiej i konfucjańskiej. Zawodowo specjalizuje się w negocjacjach handlowych, a naukowo zajmuje się psychologią konfliktu i historią wojskowości. Autor m.in. książek „36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania” (2017, 2020), „Drogi wędrownych doradców” (2019, 2020, 2021), „CHINY Zrozumieć imperium” (2020) oraz przekładu traktatu „Sztuka wojny” (2020, 2021).
- Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz – publicysta, dziennikarz.
Panel – Winter is coming. Co nas czeka?
Poniedziałek, 21 listopada 2022
19:00-21:00
- Monika Gabriela Bartoszewicz – autorka doktoratu w zakresie przeciwdziałania radykalizacji i działalności terrorystycznej konwertytów na islam, który obroniła na University of St Andrews (Szkocja). Wykładała na uczelniach w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Polsce. Obecnie pracuje na Arktycznym Uniwersytecie Norwegii w Tromsø (UiT).
- Mariusz Marszałkowski – dziennikarz i analityk energetyczny BiznesAlert.pl. W swojej pracy zawodowej skupia się przede wszystkim na regionie Europy Wschodniej i tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wcześniej związany z Kolegium Europejskim w Natolinie, gdzie odpowiadał za realizację projektu dotyczącego transformacji politycznej na Ukrainie. Laureat nagrody dla dziennikarzy branżowych „Platynowe Megaty”. Współpracownik Instytutu Jagiellońskiego. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
- Krzysztof Wojczal – prawnik, specjalizacja: prawo handlowe i podatkowe. Zainteresowania: geopolityka, polityka międzynarodowa. Autor książki „Trzecia Dekada. Świat dziś i za 10 lat”.
- Prowadzenie: Paweł Marczak – w latach 2019-2021 konsultant, a następnie koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi prowadzonego przez Instytut Spraw Obywatelskich. Odbył praktyki w Regionalnym Biurze Województwa Łódzkiego w Brukseli. Aktywny uczestnik konferencji naukowych m.in. wygłosił referat pt. „Nord Stream 2 jako wyzwanie dla architektury bezpieczeństwa energetycznego w Europie” podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Uniwersyteckie Dni Dyplomacji zorganizowanej przez Koło Młodych Dyplomatów Uniwersytetu Warszawskiego.
Panel – Wojna z gotówką
Środa, 23 listopada 2022
19:00-21:00
- Agnieszka Wolska – niezależna korespondentka z Niemiec, na stałe mieszkająca w Kolonii.
- Paweł Nogal – prawnik, aktywista Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Stop bankowym klauzulom niedozwolonym”, członek Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
- Rafał Górski – kampania obywatelska „Broń gotówki!”, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
- Prowadzenie: Karol Plewa – dziennikarz wrealu24.pl.
Panel – Cyberbroń i wyścig zbrojeń
Środa, 7 grudnia 2022
19:00-21:00
- Leszek Sykulski – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (w specjalności: geopolityka i geografia polityczna), historyk, nauczyciel akademicki. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim (od roku 2013). Pełni funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych WSBiP. Kierownik międzynarodowych studiów podyplomowych: Geopolityka i Geostrategia (wspólnie z prof. Vahtangiem Maisaia) realizowanych przez WSBiP wspólnie z Międzynarodowym Uniwersytetem Kaukaskim w Tbilisi.
- Mirosław Sułek – profesor Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych (Zakład Studiów Strategicznych), ekonomista, prakseolog, analityk studiów strategicznych. Jego zainteresowania naukowe związane są z zagadnieniami znajdującymi się na styku nauk ekonomicznych, politycznych i wojskowych. Specjalizuje się w metodach analizy i pomiaru potęgi państw. Autor książki „Prognozowanie i symulacje międzynarodowe” oraz współautor książki „Bezpieczeństwo międzynarodowe”.
- Andrzej Zapałowski – absolwent historii (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie), prawa (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, filia w Rzeszowie), doktor nauk wojskowych (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), dr hab. nauk o bezpieczeństwie (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie), studiów podyplomowych z zakresu obronności państwa (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), ochrony własności intelektualnej (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Szkoły Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (podporucznik rezerwy) oraz licznych kursów m.in. Wyższego Kursu Obronnego (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), kursu z zakresu sprawowania cywilnej kontroli nad siłami zbrojnymi w George C. Marshall European Center for Security Studies w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie problemami badawczymi leżącymi na pograniczu bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Europy Środkowowschodniej w tym stosunków polsko-ukraińskich w XIX – XXI w. oraz geopolitycznych procesów w świecie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.
- Prowadzenie: Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Program również do pobrania w pdf.
Wydarzenie będzie transmitowane na FB Instytutu Spraw Obywatelskich.
Weź udział i zaproś znajomych.
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Polityka # Świat Forum Geopolityczne