Złoty ma 100 lat. Broń gotówki przed lobby Polski Bezgotówkowej
Z prof. Witoldem Modzelewskim, członkiem Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium PAN, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Prezes Bank of America otwarcie powiedział, że chcą społeczeństwa bezgotówkowego, ponieważ nakłonienie ludzi do przejścia na ich cyfrowe systemy płatności zapewnia im uzyskanie opłat i danych o nas.
Brett Scott, „Wojna z gotówką”
W rzeczywistości brak jest jakichkolwiek dowodów na to, że płatności gotówkowe sprzyjają szarej strefie i przestępczości.
Jerzy Dziemidowicz, „Dzień Płacenia Gotówką, czyli walka z dezinformacją”
Gotówka ma cały szereg walorów, jednym z podstawowych jest bezpieczeństwo, obok wolności wyboru, wolności dysponowania i anonimowości. Czego pieniądz cyfrowy niestety nie ma.
prof. Adam Glapiński, prezes NBP
- Kto i dlaczego prowadzi wojnę z gotówką?
- Eurokraci chcą wprowadzenia maksymalnego limitu płatności gotówkowych wynoszącego 10 000 EUR w całej Unii Europejskiej. Co Pan na to?
- CBDC – co kryje się za tym skrótem?
- Z jaką dezinformacją i fake newsami mamy do czynienia w temacie gotówki?
- 100 lat temu, 28 kwietnia 1924 roku wprowadzono do obiegu złotego polskiego, jako oficjalną walutę krajową. Nastąpiła zmiana ustroju pieniężnego i złotówka zastąpiła markę polską. Dlaczego warto bronić gotówki?
- 16 sierpnia 2023 roku, z okazji Dnia Płacenia Gotówką i w ramach kampanii obywatelskiej „Broń gotówki!”, Instytut Spraw Obywatelskich wystosował list otwarty do prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Przypomnieliśmy w nim, że gotówka jest naszym dobrem wspólnym. Zaapelowaliśmy o działanie na rzecz „Piątki dla gotówki”: (1) zwiększenie niskich nominałów w obiegu, (2) likwidację „pustyń bankomatowych, (3) zobowiązanie urzędów publicznych do przyjmowania gotówki, (4) likwidację procederu przerzucania kosztów płatności bezgotówkowych kartami przez banki i organizacje kartowe na klientów (firmy i ludzi), (5) zwiększenie przez NBP finansowania kampanii informacyjno-edukacyjnych mających na celu zachęcanie obywateli i przedsiębiorców do korzystania z gotówki codziennie.
Co Pan na to? - Jakiego ważnego pytania w sprawach, o których rozmawiamy, nikt Panu jeszcze nie zadał? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0