O demokracji uczestniczącej (relacja z seminarium)

Drugie seminarium "Obywatele decydują"Drugie seminarium „Obywatele decydują w ustawach, referendach i wyborach” upłynęło pod znakiem poważnych, ostrych i merytorycznych dyskusji na temat kształtu demokracji uczestniczącej w Polsce. Wydarzenie zostało podzielone na trzy panele dyskusyjne. 

W pierwszym panelu uczestniczyli: Rafał Górski (INSPRO), Kazimierz Ujazdowski (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Terlecki (Ocalmy ogrody) oraz Krzysztof Worobiec (Oddajcie parki narodowi). Moderatorką była Hanna Gill-Piątek z Krytyki politycznej. Był on poświęcony obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, w tym konieczności wprowadzenia ułatwień dla obywateli, którzy chcą korzystać z tego narzędzia demokracji.

Drugi panel dotyczył referendum krajowego, głównie kwestii związanych z jego obligatoryjnością. Uczestnikami rozmowy byli: Dr Anna Rytel-Warzocha (Uniwersytet Gdański), Marek Lewandowski (NSZZ Solidarność), Robert Biedroń (Ruch Palikota), Dr Jacek Czabański (Solidarna Polska) i Prof. Jerzy Regulski (Doradca Prezydenta RP). Dyskusję prowadził Piotr Ciompa z INSPRO.

Panelistami w trzeciej części seminarium byli: Łukasz Warzecha (Fakt), Paweł Kukiz (zmieleni.pl) oraz Marcin Wrzos (Zieloni 2004). Moderatorem był Piotr Skwieciński (Sieci). Debata dotyczyła różnych wizji ordynacji wyborczej, w tym proporcjonalnej, JOW i STV.

Zachęcamy do obejrzenia materiałów z seminarium:

Fotorelacja

Wideorelacja: część 1część 2część 3

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Obywatele decydują

Być może zainteresują Cię również:

Centrum KLUCZ

Warsztat Działa Się! w Łodzi

Centrum KLUCZ oraz Sieć Sensownego Biznesu zapraszają na warsztat Działa Się!. Jedyne takie spotkanie w Łodzi odbędzie się już 29 kwietnia br. Warsztat Działa Się! jest stworzony dla osób z "sensownymi" projektami, które chcą ruszyć lub przyspieszyć z ich realizacją. 

Dom to praca

Pracujemy w Domu 8 marca w klubie DOM

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką naszego raportu o nieodpłatnej pracy domowej – Karoliną Goś-Wójcicką. „Kobiety pracujące w domu o sobie. Analiza wywiadów pogłębionych na temat nieodpłatnej pracy domowej” to tekst napisany na podstawie badania jakościowego jakie INSPRO prowadziło w 2011 roku. Karolina przedstawi na spotkaniu najważniejsze wnioski płynące z rozmów z 50 osobami pracującymi w domach.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.