
19. urodziny Instytutu
Okrągła dwudziestka dopiero za rok, ale my postanowiliśmy cieszyć się każdą chwilą, celebrować każde kolejne 12 miesięcy spędzone wspólnie z sympatykami Instytutu. Przy okazji…
Okrągła dwudziestka dopiero za rok, ale my postanowiliśmy cieszyć się każdą chwilą, celebrować każde kolejne 12 miesięcy spędzone wspólnie z sympatykami Instytutu. Przy okazji…
# Społeczeństwo i kultura
# Świat
# Zdrowie
Dominika Chmielewska , Olga Pawlik
Z Olgą Pawlik rozmawiamy o tym, czemu Tanzańczycy okazali się bardziej odporni na Covid niż Europejczycy, jak leczą tanzańscy uzdrowiciele i czego bogaty Zachód…
Przejmujące losy afrykańskich krajów, w których po dekolonizacji do władzy doszli chciwi i bezlitośni despoci. Za tymi niesłychanymi historiami pełnymi pychy, przemocy i ekstrawagancji kryją się mroczne…
„W 2017 roku prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że którykolwiek z krajów «będzie liderem w technologii sztucznej inteligencji, będzie »władcą świata” – zauważył…
„Ciągle mam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje i że zabrano mi prywatność” – śpiewał Rockwell w towarzystwie swojego kolegi Michaela Jacksona w 1984 roku. Kultową już…
Z prof. Piotrem Skubałą rozmawiamy o tym, jaka jest najważniejsza wiadomość w historii ludzkości, o granicach wzrostu oraz czy możemy stworzyć inną cywilizację, która nie będzie niszczyła życia na Ziemi.
Moje serce jest poruszone, kiedy widzę reklamy, na których uśmiecha się do mnie pan Jerzy Owsiak wspólnie z korporacjami Play, mBank…
Wstrząsający fragment książki Macieja Maciejaka „Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego” zabiera nas do piekła, jakie Rosjanie zgotowali Czeczenom. Asłan Maschadow, były prezydent Czeczenii,…
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kupiony niedawno przez nas telewizor, telefon czy samochód najnowszej generacji prędzej czy później się zestarzeje. Jak się okazuje,…
Z dr. hab. Lechem Mażewskim rozmawiamy o tym, co łączy powstanie styczniowe i wojnę na Ukrainie, czym różni się etyka odpowiedzialności od etyki przekonań oraz jaka polityka…
Myśl o istnieniu dwóch rodzajów etyki rozwinął Max Weber. Jego zdaniem polityk powinien kierować się etyką odpowiedzialności, a nie etyką przekonań. Myśl Machiavellego i Webera…
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Tytuł tego szkicu jest ze wszech miar nietrafiony. Zwróćmy uwagę na przynajmniej trzy tego powody. Po pierwsze, od razu stawia tezę, że technologia przynosi więcej…
Obywatele KOntrolują
# Nowe technologie
Jeśli zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć: Kradzież tożsamości? Przecież to nie zdarza się zwykłym ludziom! – to po lekturze tekstu Szymona Nawrockiego zmienisz zdanie. Autor…
Lepszy transport
# Polityka
# Społeczeństwo i kultura
To dobrze, że komisja wyborcza będzie u nas, bo część osób, które chciałyby zagłosować, nie ma jak dojechać – taki był sens wypowiedzi starszej mieszkanki niewielkiej…
# Społeczeństwo i kultura
# Świat
Łukasz Wierzbicki , Rafał Górski
Z Łukaszem Wierzbickim rozmawiamy o tym, czym jest pułapka postępu, jak i dlaczego cywilizacje upadały oraz czy jesteśmy w stanie przeżyć postęp. (Wywiad jest zredagowaną i uzupełnioną…
Chcę wiedzieć
# Nowe technologie
# Polityka
# Świat
Czy Rosja interesuje się rozwojem technologii genetycznych coraz mocniej wkraczających w nasze życie? Co z nowym GMO, CRISPR/Cas9 i innymi? Jeśli poszukamy informacji na ten temat,…
Rewolucja energetyczna
# Społeczeństwo i kultura
„Stan jednomyślności w sprawach zasadniczych, czy, jeżeli kto woli: ilość spraw narodowych nie podlegających dyskusji, która nas wyróżnia od innych społeczeństw wolnego świata, nawet…
# Ekologia
# Społeczeństwo i kultura
Od śmierci Simony Kossak – zoopsycholożki i ekolożki związanej przez lata z Puszczą Białowieską – w 2022 roku minęło 15 lat. W maju tegoż roku wydawnictwo…
Jędrzej Kasprzak , Piotr Skubisz
Z Jędrzejem Kasprzakiem rozmawiamy o tym, czy w piecach energetyki skończy drewno, które mogłyby wykorzystać inne branże w Polsce, o pracach UE nad zmianami dyrektywy OZE i liście…
„Tylko pesymista może mieć humor i tylko pesymista może mieć odwagę; nie jest odważny ten, co mówi »jakoś to będzie«, odważny jest ten, co mówi: »Będzie…
Zacznijmy od tego, że większość członków wspólnot nawet nie wie, że są jej członkami. Mowa o właścicielach mieszkań wyodrębnionych, jakby zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych. A dzieje się tak dlatego,…
# Ekonomia
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
„Przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego przez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie. Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia potężnych…
Na Nowy Rok mniej śmieci życzy Zespół Instytutu Spraw Obywatelskich…
Z dr. Jakubem Majewskim rozmawiamy o faktach i mitach związanych z podróżowaniem koleją i samochodem, co zrobić, żebyśmy nie musieli wsiadać do pociągu byle jakiego oraz co wynika z tego, że rząd…