
Rozmowa / Legenda o „potworze” zjadającym plastik
Z Hanną Marliere rozmawiamy o tym, czy technologia rozwiąże nasze problemy z odpadami, dlaczego dzisiaj w Polsce mamy kilkadziesiąt projektów spalarni a żadnego projektu biogazowni komunalnej…
Z Hanną Marliere rozmawiamy o tym, czy technologia rozwiąże nasze problemy z odpadami, dlaczego dzisiaj w Polsce mamy kilkadziesiąt projektów spalarni a żadnego projektu biogazowni komunalnej…
Lepszy transport
# Ekonomia
# Polityka
Grzegorz Madrjas , Jarosław Szustek , Rafał Górski
Z Grzegorzem Madrjasem i Jarosławem Szustkiem rozmawiamy o korzyściach dla mieszkańców płynących z zielonej fali, jak miasta mogą ją wdrażać i czego my, obywatele powinniśmy domagać…
Z dr n. med. Piotrem Witczakiem rozmawiamy o mitach i faktach związanych z COVID, szczepieniami i maseczkami, o tym jak dbać o swoje zdrowie i co zawiera „Biała księga pandemii…
Krzysztof Rutkowski , Rafał Górski
Z prof. Krzysztofem Rutkowskim rozmawiamy o biopolityce, do czego zmierza totalitaryzm cyfrowy i jak żyć, żeby nie skończyć, jak kleszcz. Krzysztof Rutkowski Profesor nauk humanistycznych. Pisarz…
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Jacek Gurczyński , Rafał Górski
Z Jackiem Gurczyńskim, autorem książki „C:\>Czym jest wirtualność. Matrix jako model rzeczywistości wirtualnej_”, rozmawiamy o tym, czego metaforą jest Matrix, dlaczego większość…
Langdon Winner , Michał Jarosławski , Rafał Górski
Z Langdonem Winnerem rozmawiamy o polityce technologicznej, o nowych technologiach w edukacji oraz o tym, czy staniemy się zbędni, bo zastąpią nas maszyny. Langdon Winner Jest teoretykiem…
Marek Konarzewski , Rafał Górski
Z Markiem Konarzewskim, prezesem Polskiej Akademii Nauk, rozmawiamy o tym, czy jesteśmy mięsożercami czy wegetarianami, jakich składników nie uwzględnia piramida żywieniowa oraz jak walczyć z epidemią nadwagi…
# Społeczeństwo i kultura
# Świat
# Zdrowie
Dominika Chmielewska , Olga Pawlik
Z Olgą Pawlik rozmawiamy o tym, czemu Tanzańczycy okazali się bardziej odporni na Covid niż Europejczycy, jak leczą tanzańscy uzdrowiciele i czego bogaty Zachód…
Z prof. Piotrem Skubałą rozmawiamy o tym, jaka jest najważniejsza wiadomość w historii ludzkości, o granicach wzrostu oraz czy możemy stworzyć inną cywilizację, która nie będzie niszczyła życia na Ziemi.
Z dr. hab. Lechem Mażewskim rozmawiamy o tym, co łączy powstanie styczniowe i wojnę na Ukrainie, czym różni się etyka odpowiedzialności od etyki przekonań oraz jaka polityka…
# Społeczeństwo i kultura
# Świat
Łukasz Wierzbicki , Rafał Górski
Z Łukaszem Wierzbickim rozmawiamy o tym, czym jest pułapka postępu, jak i dlaczego cywilizacje upadały oraz czy jesteśmy w stanie przeżyć postęp. (Wywiad jest zredagowaną i uzupełnioną…
Jędrzej Kasprzak , Piotr Skubisz
Z Jędrzejem Kasprzakiem rozmawiamy o tym, czy w piecach energetyki skończy drewno, które mogłyby wykorzystać inne branże w Polsce, o pracach UE nad zmianami dyrektywy OZE i liście…
Z dr. Jakubem Majewskim rozmawiamy o faktach i mitach związanych z podróżowaniem koleją i samochodem, co zrobić, żebyśmy nie musieli wsiadać do pociągu byle jakiego oraz co wynika z tego, że rząd…
Jan Sowa , Krzysztof Wolański , Rafał Górski
Z Janem Sową i Krzysztofem Wolańskim rozmawiamy o tym, dla kogo jest mundial, jakie są fakty i mity związane z wielkimi imprezami sportowymi i jak stawiać opór…
Z Karolem Skupieniem, prezesem Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, rozmawiamy o 5G, Wi-Fi i światłowodach, o przejmowaniu polskiej infrastruktury krytycznej przez zagraniczne korporacje oraz o tym, jak rząd…
Gilles-Eric Séralini , Sonia Priwieziencew
Z prof. Gillesem-Erikiem Séralinim rozmawiamy o odkryciu przez niego trującej strony pestycydów – którą dotąd ukrywano, o glifosacie i Roundupie, oszustwach koncernów i trwającej latami batalii o oczyszczenie jego…
Rady na odpady
# Ekologia
# Polityka
Z dr Adamem Rysiem rozmawiamy o tym, dlaczego Twój telewizor, pralka lub smartfon zepsuje się tuż po upływie gwarancji, jak korporacje robią nas w konia i jak…
Z Janem Sadkiewiczem, redaktorem i tłumaczem książki Edwarda Halletta Carra „Kryzys dwudziestolecia 1919-1939″, rozmawiamy o znaczeniu słów „potęga”, „moralność” i ich wzajemnej relacji w odniesieniu…
Agnieszka Makowska , Agnieszka Sowała-Kozłowska
Z Agnieszką Makowską, koordynatorką Koalicji Żywa Ziemia, rolniczką ekologiczną, prowadzącą niewielkie gospodarstwo Zielona Rzodkiewka, rozmawiamy o tym, jak wygląda dziś rolnictwo, w którą…
Rewolucja energetyczna
# Ekologia
# Polityka
Piotr Skubisz , Szymon Malinowski
Z prof. Szymonem Malinowskim rozmawiamy o przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu w obliczu wojny w Ukrainie, związku paliw kopalnych z destabilizacją klimatu i bezpieczeństwa. O tym, czym jest wolność, o różnicy…
Z Mauricio Delizem rozmawiamy o ekologii z perspektywy małego miasta jak Głowno, o tym dlaczego warto walczyć o utrzymanie bioróżnorodności i co Norweg z Chile robi w Polsce. Karolina…
Chcę wiedzieć
# Ekologia
# Zdrowie
Marie-Monique Robin , Sonia Priwieziencew
Z Marie-Monique Robin rozmawiamy o tym, jak powstają pandemie, jak się przed nimi bronić, dlaczego bioróżnorodność ma ogromne znaczenie dla naszego przetrwania i czy powinniśmy pokładać…
Z prof. Janem Szmydem rozmawiamy o widokach na przyszłość ludzi, kto korzysta, a kto traci na psuciu człowieka, i jak możemy bronić człowieczeństwa przed cywilizacyjną destrukcją. Jan Szmyd…
Broń gotówki
# Ekonomia
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Z Brettem Scottem rozmawiamy o wojnie o nasze portfele, o tym, kto i w jaki sposób działa na rzecz likwidacji gotówki i jak możesz jej bronić. Brett Scott…