Łączenie zajęć z pracą, wysoki czynsz za niewielki pokój, stres, a nawet wypalenie oraz widmo wysokich wymagań rynku pracy — to jedne z wielu zmagań współczesnego studenta.
Z Piotrem Ciompą rozmawiamy o księdzu Jerzym Popiełuszce, jego zaangażowaniu na rzecz ludzi pracy i o tym, co na temat spraw pracowniczych mówi katolicka nauka społeczna. (Wywiad…
Z Dominiką Lichańską, Różą Skrobiś i Dominiką Zymni rozmawiamy o konieczności łączenia pracy ze studiami, drogich akademikach, nastawieniu uczelni wyższych na zysk, potrzebie tworzenia akademickiej…
Bez zmiany obowiązujących przepisów rady pracowników w ciągu kilku lat znikną z polskiego porządku prawnego. Szacujemy, że na koniec 2024 roku liczba działających w Polsce rad…
Z Martinem Fordem, autorem książki „Świt robotów”, rozmawiamy na temat sztucznej inteligencji – o tym, jakie zagrożenia niesie dla rynku pracy, jakie stwarza…
Rady pracowników – czy to relikt przeszłości, czy może przyszłość polskiego rynku pracy? Rady pracowników wciąż odgrywają kluczową rolę w dialogu społecznym w krajach Europy…
Centrum Wspierania Rad Pracowników zaprasza 25.10.2024 roku do udziału w unikalnym szkoleniu, skierowanym do przedstawicieli rad pracowników oraz osób odpowiedzialnych za współpracę i dialog społeczny z pracodawcą.
Stres w miejscu pracy to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy. Wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników, ale także na efektywność i wyniki finansowe firm. W odpowiedzi…
Z dr. Jakubem Rzymowskim z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego rozmawiamy o cieniach i blaskach ustawy o ochronie sygnalistów oraz jej konsekwencjach dla obywateli zgłaszających naruszenia…
Z Karolem Dwornikiem rozmawiamy o bezprawnym zwolnieniu z pracy członków związku zawodowego, działaniu sądów w kwestii praw pracowników oraz o tym, że zmiany w prawie trzeba wywalczyć. (Wywiad…
Zjawisko sygnalistyki, czyli zgłaszania naruszeń prawa do podmiotów, w których te naruszenia miały miejsce lub do organów państwa i związanej z tym zgłaszaniem ochrony sygnalistów, bywa źle…
Długo oczekiwany akt prawny chroniący sygnalistę czyli osobę zgłaszającą naruszenia prawa, pojawił się w naszym systemie prawnym. 24 czerwca 2024 r. w Dzienniku…
Nieczęsto jest tak, że politologiczna analiza sprzed ośmiu dekad jak ulał pasuje do opisu dzisiejszej rzeczywistości. „Rewolucja menadżerska” Jamesa Burnhama jest przykładem…
Wszystko wskazuje na to, że Polska wreszcie, po kilku latach zwłoki, wprowadzi do krajowego porządku prawnego przepisy o tzw. ochronie sygnalistów. Jakie one będą? Nowy…
Rozpoczęcie. V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników 2024 (od lewej): Jan Przywoźny, Forum Związków Zawodowych, Piotr Ostrowski, OPZZ, Paulina Matusiak, Lewica Razem, Maciej…
„Aktualnie w polskim systemie prawnym brak jest kompleksowej regulacji poświęconej ochronie sygnalistów, jak jest to rozumiane powszechnie (nie istnieje bowiem definicja ustawowa tego…
V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników odbędzie się 15 maja 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. To jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad…
Rok temu po pięćdziesięciu latach pracy przeszedłem na emeryturę. Daje mi to możliwość spojrzenia z dystansu na życie zawodowe i ważne sprawy z nim związane. Dwadzieścia pięć lat pracowałem…
Planowana przez polskiego prawodawcę ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest recepcją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października…
W potocznym myśleniu o gospodarce i modelach funkcjonowania biznesu partycypacja pracownicza właściwie nie istnieje. Niezależnie od tego, czy mówimy o rodzimych, większych i mniejszych firmach, czy o transnarodowym biznesie, opartym…