Lepszy transport
Walczymy o lepszy transport dla pieszych, pasażerów i rowerzystów.
Cele:
- Popularyzujemy rozwiązania przyjazne dla pieszych oraz pasażerów komunikacji publicznej i kolei.
- Zwiększamy świadomość na temat zagrożeń ze strony smogu samochodowego (PM1).
- Realizujemy certyfikacje polityk rowerowych miast, według metodologii Bicycle Policy Audit (BYPAD).
Kalendarium najważniejszych wydarzeń kampanii:
- 1998 – sprowadzamy do Polski film dokumentalny „Wpuszczeni w korek ” i przeprowadzamy jego pokazy na terenie całego kraju.
- 2004–2005 – organizujemy „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu” i „Europejski Dzień bez Samochodu”. Mobilizujemy 105 polskich miast do uczestnictwa w inicjatywie. Daje nam to 3. miejsce w Europie, pod względem liczby miast zaangażowanych, po Hiszpanii (199 miast) i Austrii (166 miast).
- 2007–2010 – prowadzimy w partnerstwie z 12. innymi instytucjami międzynarodowy projekt na rzecz promocji przyjaznego transportu miejskiego „Added Value ”, finansowany przez Komisję Europejską.
- 2008 – w ramach inicjatywy „Miasto w ruchu” realizujemy projekt „Dajmy odetchnąć miastu – projekt na rzecz promocji i rozwoju transportu zrównoważonego w 100 miastach”. Wydajemy „Przewodnik po dobrych praktykach w organizowaniu transportu miejskiego” Jacka Wesołowskiego. To najpopularniejsza w Polsce książka o transporcie przyjaznym miastu i człowiekowi.
- 2013 – przeprowadzamy certyfikację polityki rowerowej miasta Gdyni, według metodologii Bicycle Policy Audit (BYPAD).
- 2017 – dzięki naszym działaniom ws. ograniczenia smogu samochodowego Minister Jadwiga Emilewicz zapowiada, że jest wola polityczna, by przekazać samorządom prawa do uspokojenia ruchu samochodów w centrach miast.
- 2018 – wspólnie z organizacjami z całej Polski powołujemy do życia Federację Piesza Polska.
- 2019 – osiągamy sukces w ramach akcji #MyPasażerowie – temat wykluczenia transportowego trafia do centrum debaty publicznej. Dzięki oddolnej presji społecznej Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło szereg dobrych zmian do projektu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (tzw. ustawa PKS-owa).
- 2020 – Światowy Dzień bez Samochodu, który kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu, obchodzimy 22 września. Z tej okazji prezentujemy wyniki pilotażowych badań – „Droga do szkoły a jakość powietrza”. Instytut Spraw Obywatelskich z Polskim Klubem Ekologicznym Okręg Mazowiecki i inni partnerami sprawdzał w nich, czy dowożenie dzieci do szkoły samochodem ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza w jej pobliżu.
- 2021 – 1 czerwca 2021 weszło w życie pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście. To zmiana w prawie od lat promowana przez Instytut, również w ramach inicjatywy Piesza Polska.
- 2022 – w lutym 2022 roku rozpoczęliśmy współprace z organizacjami pozarządowymi z Litwy w celu przywrócenia połączeń kolejowych Białystok – Kowno. Przewoźnik kolejowy POLREGIO poparł nasz list i zapewnił o przywrócenia połączenia. Takie połączenie wróciło w maju 2022 roku. Ponadto nasz apel skierowaliśmy także do Ministerstwa Infrastruktury, które również przyjęły z aprobata nasze propozycje. Od grudnia 2022 utworzono połączenie kolejowe Kraków-Warszawa-Wilno.
Artykuły

Czy masz świadomość?
Lepszy transport
Miasto w ruchu
# Ekologia
# Społeczeństwo i kultura
Miasta 15-minutowe. Polityka rowerowa
Marcin Hyła Aktywista rowerowy, autor raportu „Polityka rowerowa polskich miast” wydanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. W 1996…

Lepszy transport
Miasto w ruchu
Rozmowa / Łódzki tramwaj podmiejski zwany pożądaniem
Z dr. Michałem Beimem, ekspertem w dziedzinie transportu, rozmawiamy o tym, w jaki sposób (nie)funkcjonują podmiejskie linie tramwajowe w Polsce. Michał Beim Absolwent gospodarki…

Lepszy transport
Miasto w ruchu
Felieton / Tramwaj dla Łodzi – historia upadku
Dąbrowa była przez wiele lat osiedlem uprzywilejowanym komunikacyjnie. Wiele linii autobusowych dojeżdżających do praktycznie każdej dzielnicy miasta, porządny tramwajowy szkielet na ulicach Dąbrowskiego,…

Czy masz świadomość?
Lepszy transport
Miasto w ruchu
# Ekologia
Kiedy zielona fala dla tramwajów w Łodzi?
Jacek Wesołowski, Rafał Górski
Jacek Wesołowski Doktor hab. inż. arch. jest adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Wykłada historię architektury, urbanistyki i problematykę ochrony i konserwacji…