Chojny to jedno z osiedli, przyłączonych do miasta Łodzi w 1946 roku, wcześniej funkcjonujące jako gmina podmiejska. Obecnie, jak większość osiedli w dużych miastach, Chojny…
Z Marcinem Hyłą, autorem raportu „Polityka rowerowa polskich miast”, rozmawiamy o stanie ruchu rowerowego, o rekomendacjach dla władz miast i o radach dla obywateli działających…
Za kilka miesięcy wejdą w życie nowe zasady pobierania płatności za parkowanie w Paryżu. W wyniku referendum przeprowadzonego wśród mieszkańców trzykrotnie wzrośnie cena za postój większych…
Obserwując realia społeczno-polityczno-gospodarcze od wielu lat, nie da się pominąć tego, że transport publiczny jest traktowany coraz poważniej. A przynajmniej deklaratywnie. Oznacza to ni mniej ni więcej,…
Najnowszy numer „Aktywności Obywatelskiej” – bezpłatnej gazety społecznej, w którym bierzemy na warsztat kryzys łódzkiego transportu publicznego. W artykułach napisanych przez łódzkich ekspertów…
O co walczy największa organizacja ekologiczna w Islandii? Rozmowa z Auður Önnu Magnúsdóttir…
Koniec lat 90. XX wieku to postępujący regres w transporcie kolejowym i niesamowity rozrost ruchu drogowego. To także czas słynnych protestów przeciwko budowie autostrad…
Łódzka zieleń wygląda przyzwoicie, zwłaszcza w mediach związanych z urzędem miasta. Jak jest naprawdę? Ucho od śledzia. Przez wieki małe miasteczko Łódź egzystowało pośród…
Nie ma innego kraju na świecie, w którym udział rowerów w podróżach byłby tak duży jak w Holandii. Warto zauważyć, że nie jest to jedynie efekt lokalnej tradycji czy też ukształtowania krajobrazu.
Strefy czystego transportu (SCT) wprowadzane obecnie w trzech polskich miastach wynikają ze zobowiązań, jakie rząd Mateusza Morawieckiego i Zjednoczonej Prawicy zawarł w Krajowym Planie…
Jak wyleczyć miasto z uzależnienia od samochodów?…
Przesiadki raczej nie kojarzą się nam z niczym dobrym – bo stres, bo czas, bo zamieszanie z biletami i rozkładami jazdy. Dlatego tak chętnie wybieramy samochód, dający nam…
Objaśnienie: Na czym polega zielona fala dla tramwajów i dlaczego jest tak ważna? Zielona fala to takie ustawienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, by tramwaje zatrzymywały się…
W erze globalnego przyspieszenia mobilność stała się strategiczną wartością. Jakość i wydajność infrastruktury transportowej bezpośrednio wpływają na codzienne funkcjonowanie każdego z nas. Od rutynowych dojazdów…
O problemach i rozwiązaniach dla łódzkiego transportu publicznego dyskutowało blisko stu ekspertów, urzędników, społeczników i mieszkańców miasta zainteresowanych tematem. Spotkanie odbyło się na Wydziale…
Olivier Schneider Prezes Francuskiej Federacji Rowerzystów (FUB), lider i koordynator reformy francuskiego systemu szkolenia rowerzystów. Z Olivierem Schneiderem, prezesem Francuskiej Federacji…
Łódź – jedno z największych polskich miast – od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi transportowymi problemami. Mimo że przeznacza się pokaźne fundusze na remonty…
23 grudnia 1898 roku był w historii Łodzi dniem szczególnym. To wtedy właśnie miasto dołączyło do grona ośrodków posiadających komunikację miejską. Dziś fakt,…
Debata o problemach łódzkiego transportu i rozwiązaniach rozpocznie się w piątek, 2 lutego 2024, o godzinie 18.00 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Wezmą w niej udział…
Wyobraź sobie, że podróż pociągiem z Wrocławia do Szczecina zajmuje trochę ponad dwie godziny. Przemieszczając się komunikacją miejską w Łodzi, Katowicach czy Krakowie używasz zamiast…