Obywatele decydują
Walczymy o demokrację uczestniczącą, w której obywatele decydują częściej niż raz na cztery lata.
Cele:
- Działamy na rzecz nowelizacji ustawy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej.
- Chcemy zmiany ustaw o referendum lokalnym i krajowym zgodnie z ideą „Referenda dla obywateli, a nie dla partii”.
- Domagamy się zmiany Kodeksu Wyborczego i wprowadzenia na karcie do głosowania kratki „żaden z powyższych”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń kampanii:
- 2012 – startujemy z kampanią. Przez pierwsze dwa lata stworzyliśmy nowelizację ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, zbieraliśmy podpisy pod petycją w sprawie wprowadzenia ułatwień w Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej, a nasz kampanijny spot na YouTubie obejrzano ponad 1 700 000 razy.
- 2014 – zmieniamy na lepsze obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w Łodzi. Zajęło nam to 5 lat, ale wytrwałość i upór dały sukces! Przeprowadzamy akcję „Dość olewania” z udziałem aktorki Julii Kamińskiej, w której 15 000 osób rozliczyło polityków z obietnic wyborczych.
- 2016 – wzmacniamy kompetencje 10 aktywistów i aktywistek lokalnych z zakresu prowadzania kampanii obywatelskich przy użyciu narzędzi demokracji uczestniczącej (np. obywatelskich ustaw, referendów, budżetu obywatelskiego).
- 2017 – przekazujemy Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie ponad 223 tys. podpisów pod petycją ws. wprowadzenia ułatwień dla obywatelskich ustaw.
- 2018 – finał naszej akcji: #DwieKadencje. Przez kilka lat zbieraliśmy podpisy pod petycją, rozmawialiśmy z politykami i mediami, tłumaczyliśmy i przypominaliśmy temat, gdzie się tylko dało. Działania te przyniosły rezultat – dziś mamy w Polsce dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
- 2019 – rozpoczynamy projekt poświęcony Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej, który realizujemy w partnerstwie z Uniwersytetem Gdańskim – Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych oraz Uniwersytetem Łódzkim – Centrum Studiów Wyborczych. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu: „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG. Obszar: pułapki słabości instytucji.
- 2020 – przygotowujemy nowy projekt ustawy, który ułatwia obywatelom korzystanie z tego demokratycznego prawa. Składamy go do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby wniósł go w trybie inicjatywy prezydenckiej pod obrady Sejmu.
- 2021 – przeprowadzamy kampanię społeczną „Jakim jesteś Polakiem?”, która popularyzuje angażowanie obywateli w życie publiczne przy użyciu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
Playlista video
Artykuły

Rozmowa / Referendum lokalne – dobra zmiana
Jarosław Sachajko, Rafał Górski
Z posłem Jarosławem Sachajko rozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w ustawie o referendum lokalnym, jakie grupy interesów są przeciwne nowelizacji oraz o milczeniu „wolnych mediów”. Jarosław Sachajko…

Opinia / Zmiany w referendum lokalnym. Zamach na polską semidemokrację
Koło poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia jest znane z tego, że uprawia w Sejmie bardzo zręcznie tzw. politykę realną, czyli politykę opartą na kalkulacji…

Czy masz świadomość?
Obywatele decydują
# Polityka
# Społeczeństwo i kultura
Referendum lokalne – zmiany w ustawie. Obywatele (z)decydują
Jarosław Sachajko, Rafał Górski
Jarosław Sachajko Poseł na Sejm RP, Koło Poselskie „Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia”. W 1998 r. został magistrem ekonomii z dyplomem Szkoły Głównej Gospodarstwa…

Referendum lokalne. Koniec demokracji kontrolowanej?
„Wiele korporacji zgłosiło ostry sprzeciw wobec zapisów ustawy” – ostrzegała z mównicy sejmowej poseł Urszula Nowogórska z PSL-u w dniu 7 marca 2023 r.