
Rozmowa / Wojny o wodę
Z dr. hab. inż. Piotrem Kowalczakiem rozmawiamy o konfliktach o wodę, przyczynach kurczenia się światowych zasobów wody oraz o kryzysie hydrologicznym w Polsce i o tym, jak możemy mu przeciwdziałać.
Z dr. hab. inż. Piotrem Kowalczakiem rozmawiamy o konfliktach o wodę, przyczynach kurczenia się światowych zasobów wody oraz o kryzysie hydrologicznym w Polsce i o tym, jak możemy mu przeciwdziałać.
Marnowanie żywności stało się problemem globalnym, szczególnie w krajach najbardziej rozwiniętych gospodarczo. Badania wykazują, że na Starym Kontynencie co roku…
Miałam dzisiaj sen – byłam w jakimś starym domu na południu Europy, gdzie w otwartej szafie wisiały stare ubrania. Ten typ, jaki nosili…
Chcę wiedzieć
# Ekologia
# Polityka
# Zdrowie
340 organizacji pozarządowych wystosowało list do Timmermansa w sprawie wykorzystania tzw. nowych GMO w Europie.
My, mieszkańcy, protestujemy przeciwko ekościemie (greenwashingowi) realizowanej przez liderów samorządowych Łódź, 16 maja 2023 r. List otwarty do samorządowców, uczestników Samorządowego Kongresu…
Rady na odpady
# Ekologia
# Polityka
Żaden system nie jest idealny. Ludzki umysł nigdy nie był i nie będzie w stanie stworzyć sposobu postrzegania lub kształtowania rzeczywistości, który sprawdzałby się w każdych okolicznościach.
Profesor Lynn Margulis jest jednym z największych autorytetów współczesnej biologii, jest też jedną ze współautorek teorii Gai (to starożytne greckie imię Matki-Ziemi), ukazującej…
Kilka tygodni temu obudził mnie, niestety już znajomy, dźwięk piły mechanicznej. Co padło jej ofiarą tym razem? Lipa, jarzębina, a może niewadzący…
Rewolucja energetyczna
# Ekologia
Unia Europejska zakończyła kolejny etap prac nad nowym kształtem Dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED). W drodze trilogu, czyli negocjacji trójstronnych między Radą…
Czy masz świadomość?
Rady na odpady
# Ekologia
Piotr Rymarowicz, Rafał Górski
Piotr Rymarowicz prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi, organizacji zajmującej się m.in. monitorowaniem inwestycji szkodliwych dla środowiska i wspierającej mieszkańców zagrożonych takimi inwestycjami.
Z Hanną Marliere rozmawiamy o tym, czy technologia rozwiąże nasze problemy z odpadami, dlaczego dzisiaj w Polsce mamy kilkadziesiąt projektów spalarni a żadnego projektu biogazowni komunalnej…
„Myśleć jak rzeka, oznacza myśleć w nurcie czasu, wyobrażać sobie, jaki potok wypłynie w przyszłość z teraźniejszości, być dobrymi przodkami dla tych, którzy przyjdą…
Czy masz świadomość?
# Ekologia
Piotr Kowalczak Dr hab. inż., hydrolog. W latach 1991-2007 dyrektor oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W latach 2010-2014 dyrektor Instytutu Środowiska…
Zielone firmy, zielone oblicze biznesu, firma odpowiedzialna – biznes lubi podkreślać, jak bardzo zależy mu na ekologii, ochronie planety, klimatu. Naszym dobrostanie.
Instytut Spraw Obywatelskich popiera akcję, jaką zorganizowała Inicjatywa Dzikie Karpaty i zachęca Państwa do złożenia podpisu pod petycją. Do: Marek Marecki, dyrektor Regionalnej…
Toniemy w śmieciach. Nie da się temu zaprzeczyć i nikt tego nie kwestionuje. Prowokacyjnie można postawić tezę, że zasadniczym, choć nigdy nie eksponowanym, celem nowoczesnej gospodarki…
Rady na odpady
# Ekologia
# Świat
W latach 50. XX wieku ludzkość produkowała milion ton plastiku rocznie. Zaledwie sześć dekad później, w roku 2010, liczba ta została zwielokrotniona do ponad… 350…
Z prof. Piotrem Skubałą rozmawiamy o tym, jaka jest najważniejsza wiadomość w historii ludzkości, o granicach wzrostu oraz czy możemy stworzyć inną cywilizację, która nie będzie niszczyła życia na Ziemi.
# Ekologia
# Społeczeństwo i kultura
Od śmierci Simony Kossak – zoopsycholożki i ekolożki związanej przez lata z Puszczą Białowieską – w 2022 roku minęło 15 lat. W maju tegoż roku wydawnictwo…
Według szacunków Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych 15 listopada 2022 r. liczebność ludzkości przekroczyła 8 miliardów osobników. Ta liczba skutkuje ogromną ilością przetwarzanej…
Chcę wiedzieć
Czy masz świadomość?
# Ekologia
# Zdrowie
Jadwiga Łopata Chłopka i aktywistka. Współzałożycielka Europejskiego Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki (ECEAT – European Centre for Ecological and Agricultural Tourism),…
Rady na odpady
# Ekologia
# Ekonomia
Zakup kolejnej żarówki czy rajstop, bo stare właśnie się podarły, nie jest dla nas niczym nowym. Przywykliśmy do tego, że produkty po pewnym czasie się psują…
Wchodzę do sklepu spożywczego i proszę o kilogram cukru. Sprzedawczyni mówi „chwileczkę” i zaczyna nerwowo kręcić się między półkami. Mruczy coś pod nosem – po chwili…