
Książka / Biała księga pandemii koronawirusa
Pandemia koronawirusa była zjawiskiem, które długotrwale i mocno zachwiało życiem ludzi na całym świecie. Rzadko, poza wojną, zdarza się coś, co ma wpływ na tak wielu.
Pandemia koronawirusa była zjawiskiem, które długotrwale i mocno zachwiało życiem ludzi na całym świecie. Rzadko, poza wojną, zdarza się coś, co ma wpływ na tak wielu.
Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości – w prowokacyjnej i jedynej w swoim rodzaju książce, Kai-Fu Lee, współpracując z uznanym powieściopisarzem sci-fi Chenem Qiufanem, stworzył wizję świata przyszłości…
Monografia autorstwa Beaud i Pialoux jest wynikiem wieloletnich badań jakościowych i ilościowych, przeprowadzonych w fabryce Peugeota, i wyrasta z francuskiej tradycji badań socjologicznych i etnologicznych. Fabryka,…
Tychizm to filozofia losu, która głosi, że los włada nami, nie odwrotnie. Książka jest zbiorem czterdziestu dziewięciu szkiców różnych autorów (Platona, św. Augustyna, Baumana, Kotarbińskiego…
Książka „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę” od samego początku składa obietnicę opowieści o Polsce i o zmianach, jakie zaszły w polskim społeczeństwie pod wpływem…
Prywatne firmy wojskowe działają na wszystkich kontynentach na świecie. Zatrudniają ponad 1,5 miliona pracowników, a wojna w Iraku byłaby bez nich trudna do wyobrażenia. Przejęły one…
Przejmujące losy afrykańskich krajów, w których po dekolonizacji do władzy doszli chciwi i bezlitośni despoci. Za tymi niesłychanymi historiami pełnymi pychy, przemocy i ekstrawagancji kryją się mroczne…
Wstrząsający fragment książki Macieja Maciejaka „Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego” zabiera nas do piekła, jakie Rosjanie zgotowali Czeczenom. Asłan Maschadow, były prezydent Czeczenii,…
Myśl o istnieniu dwóch rodzajów etyki rozwinął Max Weber. Jego zdaniem polityk powinien kierować się etyką odpowiedzialności, a nie etyką przekonań. Myśl Machiavellego i Webera…
# Ekologia
# Społeczeństwo i kultura
Od śmierci Simony Kossak – zoopsycholożki i ekolożki związanej przez lata z Puszczą Białowieską – w 2022 roku minęło 15 lat. W maju tegoż roku wydawnictwo…
# Ekonomia
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
„Przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego przez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie. Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia potężnych…
Powiedział kiedyś cesarz reportażu: „Jest taki rodzaj samotności, wynikający z poczucia niezrozumienia, gdy wie się rzeczy, o których inni nie wiedzą, i nie bardzo jest to komu przekazać, bo w gruncie…
Pierwsza publikacja w języku polskim omawiająca twórczość Aldousa Huxleya (1894–1963), wybitnego brytyjskiego powieściopisarza i eseisty, autora i Nowego wspaniałego świata (1932) – antyutopii…
W tych dniach oczy całego świata zwrócone są na boiska piłkarskie. Mamy w końcu długo wyczekiwany mundial. Ale – czy jest co świętować? Jan Sowa i Krzysztof Wolański…
Wiele tęgich głów zastanawiało się nad tym, jak to się stało, że mistrzostwa świata w 2022 roku zostaną rozegrane w kraju, który ma niewiele wspólnego z piłką nożną?…
Latem 2011 roku w Oksfordzie Roman Chlupatý przeprowadził z Sedláckiem wywiad, który pierwotnie był przeznaczony dla radia. Wyszła z niego oryginalna i łatwa w odbiorze refleksja…
Broń gotówki
# Ekonomia
# Nowe technologie
Szklany wieżowiec, ostatnie piętro, surowy, przestronny gabinet pozbawiony ciepła. Wypastowane buty, garnitur szyty na miarę, martwe spojrzenie, chłodny uśmiech, pieniądz ich…
Profesor Grzegorz Kołodko prezentuje w książce swoje spojrzenie na wojnę w Ukrainie. Stawia pytania o to, ile ta wojna będzie trwała i komu zależy na tym, żeby trwała jak…
# Polityka
# Społeczeństwo i kultura
Zginęła 16 lat temu. Anna Politkowska, rosyjska dziennikarka niezależna ukraińskiego pochodzenia, została zastrzelona 7 października 2006 roku w windzie bloku, w którym mieszkała.
„Cywilizacja rośnie, istota ludzka maleje. Wytwory ludzkich rąk pną się w górę i stoją, sam człowiek leży w upadku” – te słowa Antoniego Libery,…
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Autor książki, szuka odpowiedzi na pytanie: Dlaczego tak trudno oprzeć się nowym technologiom? Pokazuje mechanizmy uzależnienia i podejście tych, którzy nas karmią coraz nowszymi…
Gladwell udziela odpowiedzi na pytanie o to, co się dzieje, gdy dobre intencje i technologiczne innowacje zderzają się z bezwzględną rzeczywistością. Jaka jest prawdziwa cena postępu?…
Aleksander i Olga po powrocie z wodorowej planety poddają się niezwykłemu eksperymentowi. Tylko w ten sposób mogą ostrzec Zero Drugiego, binarną osobliwość z czarnej dziury, przed zaplanowaną…
# Nowe technologie
# Społeczeństwo i kultura
Kiedy myślisz o sztucznej inteligencji, co widzisz? Wizje jak z gry „Cyberpunk 2077”, postapokaliptycznego „Fallouta”, a może obrazy z kultowego filmu „Łowca androidów”. W rzeczywistości sztuczna…