Społecznik, wojownik, państwowiec. Pochodzi z rodziny robotniczej. Na frontach kampanii obywatelskich od 1995 roku, m.in. TIR-y na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Dom to praca, Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!, Obywatele decydują, Broń gotówki! Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich i redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich. W roku 2000 współzałożyciel, a następnie członek redakcji „Obywatela”. Twórca koncepcji i kierownik programowy kursu „Kuźnia Kampanierów”. Pomysłodawca Forum Geopolitycznego. Członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Klimatu i Środowiska (2019-2023). W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „zatrzymania świata”. Uzależniony od czytania papierowych książek i pieszych wędrówek. Filozofowie, których ceni: Giorgio Agamben, Jacques Ellul, John N. Gray, Niccolò Machiavelli, Juan Matus, Neil Postman i Artur Schopenhauer. Wróg Technopolu. Przyjaciel człowieka, przyrody i Ziemi.
Z dr Kają Kowalczewską z Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawiamy o tym, czy jesteśmy gotowi zaakceptować zabijanie ludzi przez AI, co piszczy w prawie i czy możemy spać spokojnie. (Wywiad jest zredagowaną…
Jacek Chołoniewski Niezależny publicysta ekonomiczny i przedsiębiorca. Posiada tytuł doktora nauk fizycznych uzyskany na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w przeszłości pracował naukowo przez kilkanaście…
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. Główny cel: poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji.
Z Katarzyną Czech rozmawiamy o potrzebie założenia Muzeum Ilustracji Dziecięcej, sztuce w PRL-u i o tym, że dobre ilustracje mają znaczenie. (Wywiad jest zredagowaną i uzupełnioną wersją…
O kryzysie klimatycznym pudła rezonansowe nadają 24 godziny na dobę: telewizja, prasa, radio. I oczywiście media (anty)społecznościowe. A o którym kryzysie nie słyszymy rano, wieczór, we dnie i w nocy?…
Urszula Jóźwiak Prezeska Zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, ekspertka Instytutu ESG. Zajmuje się doradztwem w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i edukacją…
Kinga Szostko Prezes Fundacji prospoleczna.org. Wychowanka domu dziecka. Od zawsze pomaga tym, którzy tego potrzebują, głównie dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Twórczyni portalu…
Z Martinem Fordem, autorem książki „Świt robotów”, rozmawiamy na temat sztucznej inteligencji – o tym, jakie zagrożenia niesie dla rynku pracy, jakie stwarza…
Z Wojciechem Kosteckim, autorem książki „Dallas ćwierć wieku później”, rozmawiamy o zabójstwie prezydenta Johna Kennedy’ego, o tym, jak przebiegają zakulisowe procesy decyzyjne w polityce…
Mateusz Falkowski Doktor filozofii. Magisterium i doktorat obronił w Instytucie Filozofii UW. Autor książek: „Kryteria sprzedajnej manifestacji” (wspólnie z Markiem Sobczykiem), „O…
Maria Deskur Wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam…
Zapraszamy na spotkanie zawiązujące Koalicję dla Gotówki, które odbędzie się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie. Spotkanie ma służyć integracji środowisk zainteresowanych tym, żeby Polki…
Piotr Ciompa Menedżer posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy dla różnych przedsiębiorstw zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim.
Z Dorotą Konowrocką-Sawą, tłumaczką z języka angielskiego, rozmawiamy o nowym przekładzie „1984”, wyborach translatorskich, obecności tej powieści w kanonie literatury oraz o tym, czy nasz świat przypomina orwellowską…
Tomasz Gackowski Medioznawca i historyk, doktor habilitowany nauk społecznych (nauki o komunikacji społecznej i mediach), profesor uczelni (UW) w Katedrze Komunikacji Społecznej i Public…
Z Piotrem Rymarowiczem, prezesem Towarzystwa na rzecz Ziemi rozmawiamy o zastraszaniu jego stowarzyszenia przez firmę kwotą dwustu jedenastu milionów złotych, greenwashingu oraz o tym, kto zyskuje,…
Z prof. Gracjanem Cimkiem rozmawiamy o tym, czym jest grupa BRICS, jakie ma cele i dlaczego staje się ważnym graczem na światowej arenie politycznej. (Wywiad jest…
Ewa Matusiak Działaczka społeczna Stowarzyszenia „Czyste Chojny”. Z Ewą Matusiak, działaczką społeczną Stowarzyszenia „Czyste Chojny”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny…
Z dr. Jakubem Rokiem z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiamy o tym, dlaczego wzrost gospodarczy to pułapka, czemu ekonomiści boją…
Z Leszkiem Piekło, prezesem Stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki, miłośnikiem górskich wycieczek, rozmawiamy o historii GSB, obchodach Dni Stulecia, działalności stowarzyszenia oraz o tym, dlaczego…
Paweł Rakowski Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz mieszkający w krajach Bliskiego…
Z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek rozmawiamy o naukowych dowodach potwierdzających zły wpływ ekranów na dzieci, o bagatelizowaniu tego problemu przez rodziców oraz o tym, że korporacje uzależniają świadomie dzieci od smartfonów,…