Społecznik, wojownik, państwowiec. Pochodzi z rodziny robotniczej. Na frontach kampanii obywatelskich od 1995 roku, m.in. TIR-y na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Dom to praca, Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!, Obywatele decydują, Broń gotówki! Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich i redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich. W roku 2000 współzałożyciel, a następnie członek redakcji „Obywatela”. Twórca koncepcji i kierownik programowy kursu „Kuźnia Kampanierów”. Pomysłodawca Forum Geopolitycznego. Członek Grupy roboczej ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego przy Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Zespołu do współpracy z organizacjami pozarządowymi przy Minister Edukacji, Zespołu komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Klimatu i Środowiska (2019-2023). W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „zatrzymania świata”. Uzależniony od czytania papierowych książek i pieszych wędrówek. Filozofowie, których ceni: Giorgio Agamben, Jacques Ellul, John N. Gray, Niccolò Machiavelli, Juan Matus, Neil Postman i Artur Schopenhauer. Wróg Technopolu. Przyjaciel człowieka, przyrody i Ziemi. | Fot. Piotr Skubisz: www, instagram, facebook
Z Pawłem Wypychowskim rozmawiamy o codzienności osób elektrowrażliwych, o tym co sądzi na ten temat nauka oraz co możesz zrobić, by nie zachorować na EHS. (Wywiad jest zredagowaną i uzupełnioną wersją…
Marek Hajto Zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Stypendysta programu szkoleń ONZ w Islandii w zakresie wykorzystania energii geotermalnej.
Z Pawłem Mościckim, pisarzem i filozofem pracującym w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, rozmawiamy o związku laureata Literackiej Nagrody Nobla Petera Handkego…
Joanna Miziołek Dziennikarka tygodnika „Wprost”. Autorka książki „Więzień Ratusza. Co o potencjalnym prezydencie Polski mówią jego rządy w Warszawie?”. Ludzie nie powinni…
Z prof. Mirosławem Karwatem, autorem książki „O karykaturze polityki” rozmawiamy o tym, czym właściwie jest polityka, na czym polega jej medializacja oraz czy możliwe jest życie…
Artur Zwaliński Zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W latach 2018-2019 członek powołanego przez Ministerstwo Finansów…
„Politycy nigdy na to nie pozwolą. Wszystkich obozów, od lewicy przez średnicę po prawicę”, napisał prof. Stanisław Żerko na portalu X. Ponad 13 lat kampanii „Obywatele decydują” Instytutu…
Z dr hab. Joelem M. Moskowitzem, dyrektorem Centrum Zdrowia Rodziny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, rozmawiamy o wpływie elektrosmogu na nasze życie, najnowszych badaniach…
Weronika Kursa Z wykształcenia romanistka, zafascynowana literaturą. Ulubiony pisarz i dziennikarz: Albert Camus. W ślad za nim powtarza „buntuję się, więc jesteśmy”. W pracy magisterskiej…
„Matrix to system, Neo. Ten system jest naszym wrogiem. Kiedy jesteś w środku, rozglądasz się i co widzisz? Biznesmenów, nauczycieli, prawników, stolarzy. Umysły ludzi,…
Z Dominiką Długosz rozmawiamy o tym, jaka właściwie jest rola prezydenta w polskim systemie politycznym, czy obietnice wyborcze kandydatów są możliwe do spełnienia oraz o tym, jak partie…
Jerzy Hausner Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
Maciej Gurtowski Ekspert w Akademickim Centrum Analiz Strategicznych. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił doktorat z socjologii. Specjalizuje się w tematyce…
Z Krzysztofem Lewandowskim, ekspertem ekonomicznym Fundacji „Jesteśmy Zmianą”, rozmawiamy o tym, kto produkuje pieniądze metodą „stoliczku nakryj się”, jak działa kartel banków…
Śmierć papieża Franciszka zmobilizowała mnie do lektury jego tekstów w poszukiwaniu refleksji na temat władzy, ubogich i bankierów. Ludzie mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła.
Ryszard Szarfenberg Doktor nauk o polityce, habilitacja w zakresie nauk o polityce, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wicedyrektor…
Z Jakubem Gołąbem i Weroniką Sołkowską rozmawiamy o tym, czy istnieje „ekologiczny trawnik”, o zaletach tradycyjnej kosy i kulturze koszenia w Europie, a także pytamy, dlaczego praktykę koszenia…
Dominika Długosz Dziennikarka, korespondentka sejmowa i publicystka związana z telewizją Polsat (2007–2018) oraz tygodnikiem Newsweek (od 2019). Zaczynała w TVP jako reporterka „Wiadomości”. Relacjonowała…
Z Jackiem Chołoniewskim – współautorem książki „Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym” – rozmawiamy o tym, skąd banki komercyjne biorą…
Jacek Janowski Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Politechniki Warszawskiej. Od 2016 roku profesor w Zakładzie Prawa i Administracji na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych…
Z Danielem Dziewitem rozmawiamy o tym, że uzależnienie od technologii rujnuje dzieci, o higienie cyfrowej oraz o tym, jak rodzice, szkoła i społeczeństwo próbują radzić sobie z narastającym problemem…
Czy wiesz, że możesz zaproponować wprowadzanie zmian w prawie? Żeby to zrobić, w ciągu trzech miesięcy musisz zebrać 100 tys. podpisów poparcia pod swoją propozycją ustawy.
Jakub Wygnański Socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu Yale. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80. Uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Jeden…
Z prof. Jackiem Koronackim rozmawiamy o tym, czego nie uczymy dzieci w szkołach, dlaczego nie możemy pozwolić, by tempo zmian odebrało nam zdrowy rozsądek, i czy naprawdę powinniśmy bać…