Społecznik, wojownik, państwowiec. Pochodzi z rodziny robotniczej. Na frontach kampanii obywatelskich od 1995 roku, m.in. TIR-y na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Dom to praca, Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!, Obywatele decydują, Broń gotówki! Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich i redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich. W roku 2000 współzałożyciel, a następnie członek redakcji „Obywatela”. Twórca koncepcji i kierownik programowy kursu „Kuźnia Kampanierów”. Pomysłodawca Forum Geopolitycznego. Członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Klimatu i Środowiska (2019-2023). W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „zatrzymania świata”. Uzależniony od czytania papierowych książek i pieszych wędrówek. Motto życiowe: „Żyć to stawiać opór”.
Leszek Piekło Inicjator i jeden z założycieli Stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki i prezes zarządu tego stowarzyszenia. Zakochany w wędrówkach górskich. Miłośnik i znawca Głównego…
Z Arkadiuszem Mularczykiem, wiceministrem spraw zagranicznych (2022-2023), rozmawiamy o międzynarodowym układzie sił w sporze o reparacje wojenne między Polską a Niemcami oraz o tym, jaką rolę w tym…
Daniel Dziewit Absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunku filozoficzno-teologicznym oraz studiów podyplomowych na kierunku terapia uzależnień w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Warszawie. Autor książek…
Z Michałem Rydlewskim rozmawiamy o tym, kto korzysta, a kto traci na kulturze upokarzania, czym jest przezroczysta ideologia i jak działa na nas ośmieszanie innych w mediach.
Piotr Rymarowicz prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi, organizacji zajmującej się m.in. monitorowaniem inwestycji szkodliwych dla środowiska i wspierającej mieszkańców zagrożonych takimi inwestycjami.
Z Jakubem Bińkowskim, ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, rozmawiamy z na temat limitów transakcji gotówkowych, które wprowadziła Unia Europejska. (Wywiad jest zredagowaną i uzupełnioną wersją podcastu…
Konrad Raczkowski Profesor nauk ekonomicznych, dr hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi. Specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej…
Z Marcinem Hyłą, autorem raportu „Polityka rowerowa polskich miast”, rozmawiamy o stanie ruchu rowerowego, o rekomendacjach dla władz miast i o radach dla obywateli działających…
Jakub Rok Doktorat z ekonomii uzyskał w 2021 roku w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN za pracę dotyczącą społeczno-środowiskowych kosztów rozwoju. Pracownik Centrum…
Z Janem Białkiem, autorem książki „TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego”, rozmawiamy o naszej przyszłości wynikającej z badań wojskowych, o genetycznej produkcji ludzi w laboratoriach i o okradaniu…
Garść refleksji z papierowego dziennika plecakowego spisywanych ołówkiem podczas marszu „czerwonym” – najdłuższym szlakiem w polskich górach. 500 km przebiega przez Beskid Śląski,…
Dorota Konowrocka-Sawa Autorka ponad sześćdziesięciu przekładów literackich z języka angielskiego. Zaczynała od literatury faktu (m.in. Jon Krakauer i Sebastian Junger) i publicystyki (John Holt), tłumaczyła…
Jakub Rzymowski Doktor nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca akademicki, szkoleniowiec. Ekspert i praktyk w zakresie ochrony…
Danuta Myłek Dr n. med. jest specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii. Była jednym z pierwszych lekarzy, który 21 lat temu rozpoczął akcję promocji…
Z prof. Gracjanem Cimkiem rozmawiamy o tym, kim jest Globalczyk i jakie cechy go charakteryzują, co warto robić, aby się nim nie stać, czym są współczesna nowomowa i deracjonalizacja…
O tym, co maszt telekomunikacyjny w twojej kieszeni ma wspólnego z twoim zdrowiem, o (nie)cyfryzowaniu naszego życia oraz o debacie „pięciu na jednego”. 15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.
Z dr. hab. Grzegorzem Rossolińskim-Liebe rozmawiamy o ideologii Stepana Bandery i OUN-UPA, zbrodniach popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na Żydach i Polakach, a także o historii w służbie polityki. (Wywiad…
Michał Reisner Członek Zarządu Fundacji Remidium zajmującej się postrzeganiem pozazmysłowym u dzieci. Przez większość życia pracował jako analityk i programista baz danych.
Z Krzysztofem J. Kwiatkowskim rozmawiamy o tym, że warto konfrontować się z trudnymi sytuacjami, warto wystawiać swoje ciało na próby, ale nie warto bać się drugiego człowieka.
Z Waldemarem Hanaszem, autorem książki „Świat Machiavellego”, rozmawiamy o tym, czego każdy z nas może nauczyć się od filozofa z Florencji, o popularnych mitach i nieznanych faktach…
Sonia Priwieziencew Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, pracę magisterską pisała na temat przemian polskiego rolnictwa w perspektywie wejścia do UE. Po karierze w audycie…