Szansa na skuteczniejszą obronę suwerenności Polski w negocjacjach TTIP i CETA?

TTIP Koń Trojański

Oświadczenie INSPRO w sprawie międzyresortowego zespołu ds. analizy dwustronnych umów inwestycyjnych:

Z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) rozpoczęły się prace nad powołaniem międzyresortowego zespołu ds. dwustronnych umów inwestycyjnych. Ministerstwa wchodzące w skład zespołu mają przeprowadzić dokładną analizę potencjalnych skutków arbitrażu inwestycyjnego (ISDS – Investor-State Dispute Settlement) w transatlantyckich umowach TTIP i CETA, jak też w około 60 dwustronnych umowach (BIT – Billateral Investment Treaty) zawartych przez Polskę od lat 90. do dziś. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ kwestia ISDS jest chyba najbardziej spornym i kontrowersyjnym elementem negocjowanej obecnie umowy między Unią Europejską a USA (TTIP), a także nieprzyjętej jeszcze umowy między UE a Kanadą (CETA), której negocjacje zakończyły się blisko dwa lata temu.

Powołanie międzyresortowego zespołu ds. dwustronnych umów inwestycyjnych nie rozwiązuje problemu ISDS, ale pozwala mieć nadzieję na wzmocnienie obrony suwerenności Polski w umowach TTIP i CETA i rozpoczęcie poważnej debaty publicznej na ten temat. Być może przyspieszy również realizację deklaracji Ministerstwa Skarbu Państwa z lutego br. o konieczności zrewidowania międzynarodowych umów o wzajemnym popieraniu inwestycji z innymi państwami (BIT) wewnątrz Unii Europejskiej i zamiarze wypowiedzenia przez Polskę tych, które narażają skarb państwa na miliardowe odszkodowania – mówi Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich. – Najwyższy czas, aby priorytetem polskich elit stał się interes polskich obywateli a nie ochrona przywilejów międzynarodowych korporacji.

W przygotowanej przez MSP ocenie skutków regulacji przeczytać możemy m.in. o tym, że przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2014 r. konsultacje społeczne pokazały, iż system arbitrażu budzi wśród obywateli i obywatelek krajów członkowskich poważne zaniepokojenie (aż 97% osób biorących w nich udział opowiedziało się przeciw takim przywilejom dla korporacji), a organizacje pozarządowe w UE postrzegają go jako zagrożenie dla demokracji, finansów publicznych i porządku społecznego.

Parlamenty Francji, Austrii i Holandii ogłosiły, że nie zgodzą się na umieszczenie ISDS w umowach transatlantyckich. Podobne zastrzeżenia wyrazili też premierzy i ministrowie ds. handlu niektórych krajów UE. Polskie Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało, że umowa handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie będzie wspierana za wszelką cenę i zostanie przyjęta przez Polskę tylko, jeśli będzie korzystna – największe wątpliwości resortu budzą właśnie rozwiązania sądownicze. Na niebezpieczeństwa związane z arbitrażem zwracał uwagę w swoich ostatnich wystąpieniach również wicepremier Morawiecki, dotąd wypowiadający się na temat TTIP bardzo optymistycznie.

Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie pokazują, że mechanizm ISDS, który w teorii ma dawać inwestorom obu stron większe poczucie pewności, a dzięki temu zachęcać do inwestowania w UE i USA, służy jedynie wielkim korporacjom. Z bazy danych prowadzonej przez oenzetowski organ UNCTAD wynika, że Polska zajmuje 10. miejsce w rankingu najczęściej pozywanych w ramach systemu ISDS państw świata. Do końca 2015 r. była pozywana przez zagranicznych inwestorów na łączną kwotę ok. 10, 5 mld złotych. Największe pojedyncze odszkodowanie, które dotychczas wypłacił nasz kraj, dotyczyło firmy Eureko i wynosiło ok. 9 mld złotych – mniej więcej tyle, ile kosztowała budowa drugiej linii warszawskiego metra.

Z dokumentami na temat utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw analiz obowiązujących Rzeczpospolitą Polską międzynarodowych umów o wzajemnym popieraniu inwestycji z innymi państwami (BIT) oraz niektórych projektowanych umów i porozumień handlowych można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Stop TTIP

Być może zainteresują Cię również:

Instytut Spraw Obywatelskich

Tylko 1% Twojego podatku

Instytut Spraw Obywatelskich jest niezależną od partii i grup interesu instytucją badawczo-eduka­cyjną (think-tankiem) o statusie organizacji pożytku publicznego. Cel, do którego dążymy, to społeczeństwo, pań­stwo i kultura zorganizowane wokół idei dobra wspólnego.

Instytut Spraw Obywatelskich

Dziękujemy za przekazanie 1% podatku

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku INSPRO. Dzięki Waszemu wsparciu otrzymaliśmy 228.451,20 zł, które pomogą nam skuteczniej działać. Obiecujemy dalej m.in. przepychać tiry na tory, deptać GMO po piętach, ale przede wszystkim oddawać władzę obywatelom. Razem stanowimy realną siłę. Dziękujemy!


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.