Konsultacje społeczne projektu ustawy o znakowaniu żywności wolnej od GMO
Zapraszamy do wzięcia udziału w rządowych konsultacjach społecznych dotyczących znakowania żywności „wolne od GMO”. Konsultacje potrwają do 4 czerwca 2017 roku. Projekt ustawy jest rezultatem m.in. naszych działań, które prowadzimy od 2008 roku w ramach inicjatyw „Naturalne Geny”, a później „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Po wielu latach batalii w końcu nadeszła szansa na poprawę sytuacji konsumentów w tej kwestii.
O co chodzi w sprawie?
Wprowadzenie jednolitych przepisów dotyczących znakowania żywności „wolnej od GMO” na rynku umożliwi konsumentom łatwiejsze rozpoznanie, które produkty na półkach są ekologiczne. Obecnie takie prawo nie funkcjonuje, czego efektem jest brak zgodności producentów w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że projekt ustawy spotyka się z oczekiwaniami samych konsumentów, którzy złożyli ponad 40 tys. podpisów pod naszą petycją w sprawie wprowadzenia znaku „wolne od GMO”, a ponad 2 tys. opowiedziało się na naszej stronie za koniecznością uregulowania kwestii znakowania – ogólnie – pod kątem GMO. Również sondaż Millward Brown z 2013 roku dla INSPRO pokazał, że ponad 73% ankietowanych jest za wprowadzeniem takich rozwiązań, a 9 na 10 rodziców dzieci do lat 2 chciałoby mieć pełną świadomość składu żywności przy wyborze produktów w sklepie.
Po co Wasz głos?
Trwające konsultacje społeczne zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi są świetną okazją do wyrażenia swojej opinii na ten temat. Projekt ustawy spotkał się z aprobatą wielu środowisk, w tym strony rządowej, jednakże może on natrafić na opór środowisk chcących zachować obecne status quo. Wielu producentom żywności nowe rozwiązanie nie byłyby na rękę, gdyż po prostu nie są zainteresowani dbaniem o dobro konsumentów, lecz wyłącznie zaspokajaniem swoich interesów. Dlatego głos konsumentów w tej sprawie jest bardzo ważny.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Na początku warto zapoznać się z projektem ustawy dotyczącym znakowania żywności „wolnej od GMO”. Jeżeli nie macie konkretnego pomysłu co napisać ministerstwu, możecie np. wykorzystać opinię przygotowaną przez nas.
Konsultacje społeczne odbywają się dwutorowo: swój komentarz można przesłać za pomocą formularza na stronie Rządowego Centrum Legislacji lub drogą elektroniczną, bezpośrednio do osoby koordynującej temat z ramienia Resortu Rolnictwa – Pani Naczelnik Wydziału Zasobów Genowych i Roślin Genetycznie Zmodyfikowanych, Małgorzaty Woźniak: malgorzata.wozniak@minrol.gov.pl.