Koronawirus nie zawiesił praw konsumenta. Nadal obowiązują.

porady UOKiK
porady UOKiK fot. źródło UOKiK

Małgorzata Jankowska

Sprawdź! Co zrobić z wykupionym wyjazdem, który odwołano? Co poradzić na sztucznie zawyżane ceny? Jak nie dać się oszukać? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje dodatkowe działania.

Niezwykła sytuacja, w której się znajdujemy, stawia przed nami wiele niespodziewanych wyzwań. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wzrosła liczba skarg i pytań, napływających od konsumentów. Odwołane wyjazdy i zawyżone ceny to najczęstsze powody kłopotów.

– Odwołane loty, wycieczki, wydarzenia kulturalne, oferty wprowadzające konsumentów w błąd, a także informacje o radykalnie zawyżonych cenach produktów – z tymi problemami konsumenci borykają się w trakcie pandemii koronawirusa. Eksperci UOKiK-u świadczą darmowe poradnictwo prawne poprzez infolinię, a także adres mailowy, na który konsumenci zgłaszają wątpliwości, dotyczące produktów bądź usług. Wychodząc naprzeciw bieżącemu zapotrzebowaniu na rzetelną i jasną informację, uruchomiliśmy dodatkową zakładkę pod adresem uokik.gov.pl/koronawirus.
Tam znajdziecie państwo odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, zgłaszane do nas przez konsumentów. Tę stronę będziemy aktualizować i uzupełniać o najczęściej pojawiające się pytania właśnie po to, aby konsumenci mieli dostęp do jasnej i rzetelnej informacji, a także odpowiedzi na nurtujące ich pytania – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Porady dzielą się na kilka bloków tematycznych: usługi turystyczne, hotele, transport, sprzedaż, usługi, ochrona konsumentów. Dotykają różnorodnych sytuacji. O co pytają konsumenci?

Dostałam/em sms z prośbą o zalogowanie się w banku za pośrednictwem przesłanego linka w celu ochrony środków zgromadzonych na rachunku na podstawie specustawy dotyczącej koronawirusa – co powinnam/powinienem zrobić?
– Jedną z metod przestępców jest rozsyłanie SMS-ów/e-maili, które zawierają linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Należy pamiętać, żeby nie klikać w link, przesłany w wiadomości sms/e-mail. W przypadku otrzymania takiej wiadomości warto przede wszystkim skontaktować się z bankiem. Ponadto zawsze należy zwracać uwagę na adres strony internetowej, na której się logujemy lub płacimy, a także czytać dokładnie treści SMS-ów, w których jest informacja, za co płacimy. Jeśli już kliknęliśmy w link i podaliśmy dane, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem”.

W jakiej sytuacji mogę odstąpić od imprezy turystycznej? Czy sklep może przyjmować płatności za zakupy wyłącznie za pomocą kart lub telefonu? Czy stracimy zadatek wpłacony w związku z rezerwacją noclegów, które z powodu epidemii musimy odwołać? To tylko kilka z wielu interesujących wątków, poruszonych w konsumenckich pytaniach.

Pytaj! Sprawdzaj! Reaguj!

porady UOKiK
Grafika porady UOKiK źródło: UOKiK

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Społeczeństwo i kultura Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Instytut Spraw Obywatelskich

Dziękujemy za przekazanie 1% podatku

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku INSPRO. Dzięki Waszemu wsparciu otrzymaliśmy 228.451,20 zł, które pomogą nam skuteczniej działać. Obiecujemy dalej m.in. przepychać tiry na tory, deptać GMO po piętach, ale przede wszystkim oddawać władzę obywatelom. Razem stanowimy realną siłę. Dziękujemy!

Lepszy transport
Tiry na tory

Z kolejarzami (nie tylko) o TIR-ach

17 lutego 2010 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli PKP PLK oraz Instytutu Spraw Obywatelskich, utworzonego przez środowisko „Obywatela”. Omówione zostały na nim perspektywy rozwoju w Polsce tzw. transportu kombinowanego oraz zakres współpracy przedsiębiorstwa przy realizowanej przez ISO kampanii promującej przenoszenie przewozu towarów z dróg na tory.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.