Europa nie chce GMO

W dniach 24-25 kwietnia w Lucernie (Szwajcaria) odbyła się piąta europejska konferencja regionów, które ogłosiły się wolnymi od upraw genetycznie modyfikowanych (GMO). W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Instytutu Spraw Obywatelskich.

W konferencji, którą tym razem zorganizowano pod hasłem „Żywność i demokracja”, wzięło udział ćwierć tysiąca uczestników z niemal trzydziestu krajów. Wystąpienia wygłosili nie tylko cenieni naukowcy i znani aktywiści społeczni, walczący z zagrożeniami wiążącymi się ze stosowaniem biotechnologii w rolnictwie, ale także politycy i urzędnicy państwowi wysokiego szczebla (m.in. z Austrii i Czech), także w randze ministrów. Jest to naturalną konsekwencją tego, że ryzyko związane z wprowadzaniem GMO do środowiska jest na Zachodzie traktowane poważnie, czego najlepszym wyrazem są kolejne ograniczenia nakładane na tę technologię, choćby we Francji czy Niemczech. Niestety, wśród uczestników z Polski zabrakło przedstawicieli naszego resortu środowiska, co jest dość wymowne.

Do Lucerny wybrali się natomiast przedstawiciele polskiego społeczeństwa obywatelskiego: Paweł Połanecki i Marek Kryda, niezależni eksperci współpracujący m.in. z Koalicją „Polska Wolna od GMO”, a także Szymon Surmacz i Michał Sobczyk z Instytutu Spraw Obywatelskich. Wizyta na szwajcarskiej konferencji była niepowtarzalną okazją do nawiązania kontaktów z organizacjami z innych krajów, z myślą o przyszłej współpracy przy inicjatywach o zasięgu międzynarodowym.

W deklaracji końcowej uczestnicy konferencji m.in. wezwali do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na GMO na terenie Unii Europejskiej.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Zdrowie Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Centrum KLUCZ

O ekonomii społecznej podczas Europejskiego Forum Gospodarczego

Zapraszamy do udziału w Europejskim Forum Gospodarczym (EFG), które odbędzie się w terminie 13-14.11 2013 r. w Łodzi. Tegoroczna edycja EFG będzie obfitowała w sesje plenarne, debaty i panele dyskusyjne, w tym dotyczące branż: BPO, innowacyjny przemysł włókienniczy i mody; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; medycyna, farmacja, kosmetyki; energetyka, w tym odnawialne źródła energii oraz zaawansowane materiały budowlane.

Lepszy transport
Miasto w ruchu

Konsultacje Łodzi 2020+

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami konsultacji społecznych projektu Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+. Proces organizacji i przebiegu konsultacji może być cenną lekcją dla samorządowców i aktywistów społecznych z innych polskich miast.


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.