Zaczynamy projekt „Rady na odpady”
Z końcem 2021 roku rozpoczynamy skondensowane działania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w Łodzi w ramach projektu „Rady na odpady”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Naszym celem będzie zbadanie czy Urząd Miasta Łodzi w swoich decyzjach w sprawie gospodarki odpadami kieruje się unijnymi wytycznymi i regulacjami krajowymi. Ponadto przygotujemy rekomendacje na temat prawidłowych procedur gospodarki odpadami, a także zwiększymy wiedzę urzędników i mieszkańców Łodzi podczas szkoleń i spotkań.
Planowane działania:
- monitoring prawa związanego z gospodarką odpadami w Łodzi,
- opracowanie raportu zawierającego wnioski z monitoringu i rekomendacje,
- organizacja szkolenia dla urzędników z zasad dobrego rządzenia i przejrzystości,
- działania komunikacyjne, w tym organizacja debaty, konferencji prasowej, publikowanie materiałów związanych z tematem odpadów w tym tekstów i podcastów w ramach Tygodnika Spraw Obywatelskich,
- współpraca z partnerami i wymiana doświadczeń oraz wizyta studyjna w Islandii.
Grupą docelową projektu są urzędnicy Urzędu Miasta Łodzi i radni, łódzcy aktywiści i społecznicy, członkowie rad osiedlowych, dziennikarze śledzący temat gospodarki odpadami, a pośrednio także czytelnicy Tygodnika Spraw Obywatelskich, gazety Aktywność Obywatelska i raportu.
Projekt będziemy realizować w partnerstwie z trzema organizacjami: Landvernd z Islandii, Ecoteca z Rumunii oraz Stowarzyszeniem Federacja Zielonych Grupa Krakowska.
Więcej informacji o bieżących działaniach w projekcie szukajcie w kategorii Rady na odpady.