fbpx

Ciemna strona SMR i elektrowni jądrowej

Ciemna strona SMR i elektrowni jądrowej
Tygodnik Spraw Obywatelskich – logo

Nr 113 / (9) 2022

Z Jarosławem Dubielem, jednym z organizatorów protestów przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne już do 2029 roku. KGHM podpisał porozumienie z NuScale Power. Technologia małych reaktorów nuklearnych NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii.
kghm.com

Każda technologia ma swoją ciemną stronę, z góry nieprzewidywalną.
Stanisław Lem

  1. Czym jest technologia małych reaktorów modułowych (Small Modular Reactor – SMR)?
  2. Jaka jest ciemna strona technologii małego atomu?
  3. Co sądzi o elektrowniach jądrowych były premier Japonii Naoto Kan, który pełnił tę funkcję, gdy doszło do katastrofy w Fukushimie?
  4. Dlaczego korporacje amerykańskie są zainteresowane sprzedażą Polsce technologii małych reaktorów nuklearnych?
  5. Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej?
  6. Jaki jest udział społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji o polskim programie jądrowym?
  7. Czego obywatele powinni domagać się od rządu?
Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:

Nr 113 / (9) 2022

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Czy masz świadomość?

Być może zainteresują Cię również:

Szukamy wolontariusza

Zapraszamy do współpracy osoby chętne w zakresie tłumaczenia tekstów z języka angielskiego na polski i odwrotnie.  Jeśli masz duszę społecznika i chęć do zaangażowania się w działalność społeczną, prześlij swoje CV na adres mailowy: aleksandra.swiatkiewicz@instytut.lodz.pl, w tytule maila wpisując „wolontariat”.

Lepszy transport
Miasto w ruchu

Europosłowie muszą oddzielić dobre biopaliwa od złych

We wtorek 24 lutego w Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego posłowie zagłosują nad przyszłością polityki biopaliwowej. Polityka ta miała obniżać emisje z transportu i dać dodatkowe źródło dochodu europejskiemu rolnictwu. Niestety, aktualne reguły doprowadziły do konkurencji pomiędzy uprawami na żywność i na biopaliwa. Polityka ta zaostrzyła deficyt ziemi uprawnej na świecie. Pod uprawy biopaliwowe wycina się lasy tropikalne i osusza mokradła, co prowadzi do znacznego wzrostu emisji CO2 w miejsce oczekiwanych spadków.

Centrum KLUCZ

KLUCZ-owe szkolenie z fundraisingu. Zapraszamy!

Centrum KLUCZ zaprasza na bezpłatne szkolenie „W poszukiwaniu Złotego Runa – fundraising w Twojej organizacji”, które odbędzie się w Łodzi w dniach 3 – 4 grudnia 2013 r. Szkolenie kierowane jest do przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej (w szczególności organizacji pozarządowych) z terenu woj. łódzkiego.