Propaganda wojenna: bombardowanie Jugosławii i wojna w Iraku
Z dr Marcinem Poletyło, autorem książki „Propaganda wojenna w liberalnej demokracji. Argument bałkański – analiza przypadku”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Analiza argumentu bałkańskiego pokazuje, że w liberalnej demokracji tak zwana wolność mediów nie oznacza, że opinia publiczna jest wolna od potężnych wpływów propagandy – czasem nazywanej PR, czasem lobbingiem, a czasem korespondencją z…
Marcin Poletyło, „Propaganda wojenna w liberalnej demokracji”
Weryfikacja informacji nie jest naszą pracą. (…) Nasza praca polega na przyspieszeniu cyrkulacji informacji korzystnych dla nas, w kierunku rozsądnie wybranych celów. Nie potwierdzaliśmy istnienia obozów śmierci w Bośni, uczyniliśmy jedynie wiadomym, że „Newsday” tak twierdzi.
James Harff, dyrektor agencji PR Ruder&Finn
Zapytany, czy przywódcy NATO mogliby być oskarżeni przez Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw Zbrodni w byłej Jugosławii, rzecznik NATO Jamie Sha był całkiem bezpośredni. »Bez NATO nie byłoby Trybunału ponieważ państwa NATO są na czele tych, którzy ustanowili Trybunał, którzy finansują ten Trybunał, i którzy wspomagają jego codzienną działalność«, powiedział.
Righs-Kosovo: International COURT’s Credibility at Risk, Inter Press Service 17-JUL-99
- Co wspólnego ma wojna na Ukrainie z bombardowaniem Jugosławii przez NATO w 1999 roku i wojną USA w Iraku w 2003 roku?
- O czym nie pisali dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” pisząc o bombardowaniu Jugosławii i wojnie w Iraku?
- Co oznacza „argument bałkański”?
- Czym jest „fabrykowanie przyzwolenia”? Co ma z nim wspólnego Chomsky?
- Proszę o wyjaśnienie terminu „straty uboczne”? Dlaczego posłużył się nim Timothy McVeigh po przeprowadzeniu zamachu na budynek federalny w Oklahoma City?
- Kto korzysta, a kto traci na propagandzie wojennej?
- Jak my, obywatele, możemy dziś bronić się przed propagandą wojenną?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0