Weź udział w V Forum Geopolitycznym!
David Lyon, Jacek Dukaj i Katarzyna Szymielewicz to tylko wybrane, nieoczywiste nazwiska w programie V edycji Forum Geopolitycznego. Weź udział w dyskusjach na tematy bez znieczulenia.
TERMIN: 30 września (sobota) 2023, godz. 11:00-19:00 oraz 1 października (niedziela) 2023, godz. 11:00-18:00.
MIEJSCE: Centrum Prasowe FOKSAL, ul. Foksal 3/5, Warszawa.
ORGANIZATOR: Instytut Spraw Obywatelskich.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
Liczba miejsc ograniczona. Zarejestruj się już dziś!
W programie tematy bez znieczulenia
- Polska na globalnej szachownicy – czy jest tam miejsce dla nas?
- „Wielka Polska” czy „Wielka Fikcja”?
- Nadzorowane społeczeństwo – Zachód przegoni Chiny?
- Hit Man. Przeprosiny ekonomisty od brudnej roboty
- Sztuczna inteligencja czy zaawansowane zidiocenie?
- Gotówka, GMO (NGT), imigranci – kto powinien decydować – obywatele czy politycy?
- Dlaczego przyszłość nas nie potrzebuje?
Program V Forum Geopolitycznego
Sobota, 30.09.2023
11:00-12:30 Panel – Polska na globalnej szachownicy – czy jest tam miejsce dla nas?
- dr Małgorzata Bonikowska – doktor nauk humanistycznych, specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych (ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej) oraz komunikacji w instytucjach publicznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (italianistyka), paryskiej Sorbony (historia i nauki polityczne) i PWST (historia kultury), ukończyła dwa programy studiów doktorskich – w Polsce (PAN) i za granicą. Odbyła także studia specjalistyczne w School of International and Public Affairs (SIPA) Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku w ramach stypendium Fulbrighta. W latach 1995–1998 pracowała jako redaktor w TVP, od 1998 kierowała Centrum Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Przygotowała i realizowała rządowy Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej. W latach 2001-2008 była ekspertem Komisji Europejskiej i szefem Programu Informacji i Komunikacji KE w Polsce a potem w Bułgarii. Od 1997 roku prowadzi działalność dydaktyczną i naukową, jest wykładowcą akademickim i doradcą rządowym.
- gen. Bogusław Pacek – profesor nauk społecznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, doktor honoris causa Uniwersytetów Obrony Narodowej Ukrainy w Kijowie i Sił Powietrznych Ukrainy w Charkowie, gen.dyw. w stanie spoczynku, były rektor Akademii Obrony Narodowej, zastępca Dowódcy Operacji Wojskowej UE w Czadzie i RŚA, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Asystent Szefa Sztabu Gen.WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Doradca MON, doradca NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie.
- Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, współautor „Wielkiej gry o Ukrainę”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Arcanach”, „Polsce The Times”, „Super Expressie”, „Fakcie”.
- Moderator panelu: Łukasz Warzecha – publicysta i komentator, konserwatysta i liberał gospodarczy. „Do Rzeczy”, Onet.pl, „Rzeczpospolita”, „Super Express” i inne media.
12:30-13:00 Przerwa
13:00-14:30 Panel – „Wielka Polska” czy „Wielka Fikcja”?
- Tomasz Gabiś – publicysta (post)konserwatywny, redaktor portalu „Nowa Debata”. Przez kilka lat identyfikował siebie jako postkonserwatystę; w czerwcu 2011 r., uznawszy określenie „postkonserwatysta” za zbyt mało radykalne, zaproponował nowe, „manarchista” (kontaminacja monarchista + anarchista), i za manarchistę od tego czasu się uważa. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. 1987 r. był jednym z sygnatariuszy aktu założycielskiego Ruchu Polityki Realnej, później przekształconego w Unię Polityki Realnej. Działał w niej do połowy lat 90. W tym okresie publikował również artykuły w tygodniku „Najwyższy CZAS!”. W latach 1991–2003 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”.
- Jan Sadkiewicz – interesuje się historią myśli politycznej i teorią stosunków międzynarodowych. Redaktor Pism wybranych Stanisława Cata-Mackiewicza, Władysława Studnickiego, i Adolfa Bocheńskiego. Autor „Ci, którzy przekonać nie umieją”. Idea porozumienia polsko-niemieckiego w publicystyce Władysława Studnickiego i wileńskiego „Słowa” (do 1939). Wicedyrektor i kierownik redakcji wydawnictwa Universitas.
- Jan Sowa – profesor, dialektyczno-materialistyczny teoretyk i badacz społeczny. Był współtwórcą wydawnictwa Ha!art oraz Spółdzielni Goldex Poldex. Pracował też jako dziennikarz w Polskim Radiu i kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk, związany z Wolnym Uniwersytetem Warszawy. Autor takich książek jak „Fantomowe ciało króla” i „Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości”.
- Moderator panelu: Damian Adamus – redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Absolwent Akademii Morskiej na kierunku Logistyka. Członek redakcji pisma Polityka Narodowa. Interesuje się stosunkami międzynarodowymi, Chinami oraz transportem.
14:30-15:30 Przerwa na obiad we własnym zakresie
15:30-17:00 Panel – Nadzorowane społeczeństwo – Zachód przegoni Chiny?/ A supervised society – will the Western countries overtake China?
UWAGA: JEDYNY PANEL, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ WYJĄTKOWO W JĘZYKU ANGIELSKIM Z UWAGI NA UDZIAŁ GOŚCIA Z ZAGRANICY. NIE PRZEWIDUJEMY TŁUMACZENIA
- David Lyon – szkocki socjolog, profesor Queen’s University, członek Royal Society of Canada. Jeden z głównych teoretyków „społeczeństwa nadzorowanego” (surveillance studies). Zajmuje się poza tym problematyką społeczeństwa informacyjnego, globalizacji, sekularyzacji i społeczeństwa ponowoczesnego. Jest redaktorem naczelnym „Surveillance & Society” oraz dyrektorem Surveillance Studies Centre (Centrum Badań nad Nadzorem).
- Katarzyna Szymielewicz – dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezeska i współzałożycielka Fundacji Panoptykon. Czuwa nad strategią organizacji i kierunkami działania. Koordynuje działania rzecznicze na rzecz lepszej regulacji firm technologicznych w Polsce i na poziomie UE. Zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje model biznesowy big-techów. Prowadzi podcast Panoptykon 4.0 i publikuje w opiniotwórczych mediach. Członkini międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i studia o rozwoju w School of Oriental and African Studies.
- Moderator panelu: dr Anna Turner – pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z wpływem nowych technologii na społeczeństwo. Prowadzi międzynarodowe badania związane z zainteresowaniem opinii publicznej kwestiami inwigilacji i prywatności. Ponadto, jest członkiem zespołów dwóch dużych projektów badawczych: Polskiego Badania Panelowego POLPAN gdzie zajmuje się tematyką dotyczącą zagrożeń a także International Social Survey Programme gdzie pracuje w roli Eksperta Doradczego nad stworzeniem modułu Digital Societies. Autorka publikacji, uczestniczka konferencji naukowych. Wiceprzewodnicząca Sekcji Socjologii Cyfrowej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
17:30-19:30 „Hit Man. Przeprosiny ekonomisty od brudnej roboty” („Apology of an Economic Hit Man”), reż. Stelios Kouloglou – projekcja filmu dokumentalnego.
Film powstał m.in. w oparciu o książkę „Hit Man. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Przez ponad siedemdziesiąt tygodni znajdowała się na liście najpoczytniejszych książek, według „The New York Times”. Na całym świecie sprzedano ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy egz. i przetłumaczono ją na ponad trzydzieści języków. Jej pierwsze wydanie w Polsce ukazało się w 2006 roku nakładem Wydawnictwa „Studio Emka” z adnotacją na okładce „Gazeta Prawna poleca”.
20:00-22:00 Wspólna integracja zaproszonych gości i uczestników Forum.
Niedziela, 01.10.2023
11:00-12:30 Panel – Sztuczna inteligencja czy zaawansowane zidiocenie?/ Artificial intelligence or advanced idiocy?
- Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, trener i doradca biznesu. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Autor i współautor ponad 20 książek m. in.: „Superwizja”, „Pomóż sobie, daj światu odetchnąć”, „Zatrzymaj się”, „Kobieta bez winy i wstydu”, „O co pytają dzieci?”, „Zdradzony przez ojca”, „Alchemia Alchemika”.
- Paweł Wypychowski – z wykształcenia formalnego mgr inż. elektroniki i telekomunikacji. Z zamiłowania naukowiec w sensie Feynmanowskim – „Nauka to uporządkowany sceptycyzm co do wiarygodności opinii ekspertów”. Specjalizuje się w nie-specjalizacji, uważając że specjalizacja, jak niemal wszystko w rzeczywistości, jest nieliniowa – pomaga, do momentu kiedy pomagać przestaje. Od kiedy przekroczyliśmy ten próg, gubimy relacje i wielowymiarowe zrozumienie złożoności całości – zamiast myśleć jak na homo-sapiens przystało, oddajemy pole sztucznej „inteligencji”.
- Jan Oleszczuk-Zygmuntowski – ekonomista, analityk polityki publicznej i doradca biznesowy. Zaangażowany w kształtowanie nowych ram zarządzania gospodarką danych, platformami cyfrowymi i innowacjami w celu zabezpieczenia egalitarnej przyszłości. Autor „Kapitalizmu sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020. Badania doktoranckie w Akademii Leona Koźmińskiego na temat data governance pod opieką prof. Dariusza Jemielniaka (MIT, Kozminski Uni). Dyrektor programowy w CoopTech Hub, pierwszym polskim centrum kooperatywy platformowej. Oferuje usługi i produkty do restartu coopów i budowy silnej cyfrowej gospodarki lokalnej. Współprezes Polskiej Sieci Ekonomicznej, stowarzyszenia zrzeszającego profesjonalistów z dziedziny ekonomii. Współzałożyciel i były prezes zarządu Fundacji Instrat. Stypendysta Open Future.
- Moderator panelu: Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
12:30-13:00 Przerwa
13:00-15:00 Panel – Gotówka, GMO, imigranci – kto powinien decydować – obywatele czy politycy?
Wprowadzenie do debaty – Piotr Trudnowski – Instytut Demokracji Bezpośredniej. Koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej: https://lubbezposrednio.pl/.
- Jarosław Sachajko – poseł na Sejm RP, Koło Poselskie „Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia”. W 1998 r. został magistrem ekonomii z dyplomem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2010 r. zrobił doktorat nauk rolniczych w zakresie agronomii. Poseł od 2015 r. (VIII-IX kadencja). Był przewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi, członkiem komisji zdrowia i komisji ds. energii i skarbu państwa. W Sejmie IX kadencji pracuje w komisji rolnictwa i rozwoju wsi (wiceprzewodniczący) oraz w komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci.
- Piotr Gadzinowski – publicysta, polityk, dziennikarz, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej III, IV i V kadencji. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był redaktorem naczelnym tygodnika „itd” i dziennika „Trybuna”. Publikował w tygodniki „Przegląd”, „Nie” i „Dziś”. Był współprowadzącym programu „Godzina z Gadziną” w radiostacji Antyradio. Członek partii politycznej Nowa Lewica.
- Marek Sawicki – poseł na Sejm II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2007–2012 i 2014–2015 minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ukończył studia na wydziale rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W 1997 ukończył studia podyplomowe w zakresie wspólnotowego prawa rolnego w instytucie prawa rolnego Polskiej Akademii Nauk. W 2006 r. uzyskał w Akademii Podlaskiej w Siedlcach stopień naukowy doktora. Jest właścicielem indywidualnego gospodarstwa rolnego. Należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a od 1990 r. jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiciel Trzeciej Drogi.
- Anna Siarkowska – poseł na Sejm RP, członek Komisji Obrony Narodowej, członek Rady Rodziny; ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej); członek a w latach 2014-2017 członek Zarządu Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej; przed objęciem mandatu posła – starszy specjalista ds. planowania obronnego i zarządzania kryzysowego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Mężatka, mama czterech córek. Kandydatka Konfederacji w wyborach do Sejmu.
- Moderator panelu: Rafał Otoka-Frąckiewicz – dziennikarz i publicysta. Były redaktor naczelny portalu kultura.org.pl, oraz magazynu Uważam Rze Historia. Na liście tytułów prasowych, z którymi współpracował, znajdują się: Newsweek, CHIP, Forbes, CKM, Tygodnik ABC, Uważam Rze, Uważam Rze Historia, Komputer Świat, oraz serwisy internetowe: kultura.pl, tvp.pl i empik.com. Autor licznych wywiadów prasowych podejmujących sprawy polityczne, społeczne, historyczne, gospodarcze
15:00-16:00 Przerwa na obiad we własnym zakresie
16:00-17:30 Panel – Dlaczego przyszłość nas nie potrzebuje?
- Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. Czarnych oceanów, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca, Starości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego i nominowanej do Oscara Katedry. Autor ese-ju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc. W 2022 roku laureat najważniejszej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera w kategorii literatura tłumaczona (literature in translation) za powieść Lód. W 2023 roku wyróżniony nagrodą dla najlepszego autora przyznawaną przez European Science Fiction Society. Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, rosyjski, włoski, japoński, węgierski, bułgarski, ukraiński, macedoński, a tłumaczenia na niemiecki i francuski ukażą się wkrótce. Jacek Dukaj jest prezesem spółki technologicznej Nolensum, w ramach której obecnie trwają prace na grą komputerową Hardware Dreams, opartą na jego powieści Starości aksolotla.
- Monika Jaruzelska – ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję dyrektor kreatywnej i członkini zarządu grupy kapitałowej, w której skład wchodziły między innymi firmy W. Kruk i Deni Cler. Publikowała w magazynie „Existence”, współpracowała też z czasopismem „Place for Dance”. Założyła Szkołę Stylu, jest także autorką programu na YouTube „Monika Jaruzelska zaprasza”. Radna miasta stołecznego Warszawy. Wykładowczyni w SWPS w Warszawie na kierunkach kulturoznawstwo i dziennikarstwo.
- Jan Białek – autor książki „TECH. Krytyka Środowiska Technologicznego”, której tematem jest problematyka wdrażania do 2040 roku nowych technologii i powstającego w związku z tym ewolucyjnego środowiska technologicznego oraz problematyka mechanizacji człowieka i środowiska naturalnego.
- Moderator panelu: Rafał Dudkiewicz – publicysta, dziennikarz.
17:30-17:45 Zakończenie wydarzenia. Informacja o Forum Geopolitycznym w 2024 roku.
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Nowe technologie # Polityka Forum Geopolityczne