Drodzy sympatycy, nadszedł czas się pożegnać. Pewnie wielu z Was zastanawiało się, dlaczego od pewnego czasu nie kontaktowaliśmy się z Wami poprzez media społecznościowe…
Podsumowanie 2021 roku trzeba chyba zacząć od banalnej konstatacji, że w ostatnich dwunastu miesiącach wydarzyło się bardzo mało rzeczy, co do których byliśmy zarówno jako jednostki,…
Michał Lubina doktor habilitowany nauk społecznych, prof. UJ, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor ośmiu książek, w tym dwóch bestsellerów…
Czy ktoś był w stanie przewidzieć, że po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, na wschodnich granicach Unii Europejskiej dojdzie do kryzysu migracyjnego? Początków zjawiska należy…
W ostatnich tygodniach oczy całego świata zwrócone są w stronę Cieśniny Tajwańskiej, która uznawana jest za jedno z największych potencjalnych źródeł zbrojnego konfliktu. A gdyby do niego doszło, bardzo…
Tomasz R. Aleksandrowicz Dr hab., prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zajmuje się prawnymi, międzynarodowymi i politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu. Naukowo interesuje się…
Na debatę „Od pola do stołu. Jakiej żywności chcesz na swoim talerzu?” z udziałem Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa zapraszają Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej…
46 sekund, czyli opowieść o niekinetycznych sposobach destrukcyjnego wpływu na społeczeństwo – na spotkanie z autorem powieści szpiegowskiej „46 sekund”, Xavierem Messingiem, zapraszają Katedra…
Z prof. Marcinem Piątkowskim rozmawiamy na temat niedocenianych sukcesów gospodarczych Polski w ostatnich 30 latach. Marcin Piątkowski Dr hab., prof. Akademii Leona Koźmińskiego, ekonomista pracujący…
Ostatnie miesiące pandemii pokazały znaczne przyspieszenie cyfryzacji. Czy interesuję Cię, jak zmiany technologiczne wpływają na rynek pracy i edukację? Czy wiesz jakie zagrożenia pojawiły…
Coraz mniej rzeczy we współczesnym świecie można osiągnąć bez Chin lub przynajmniej nie biorąc pod uwagę i nie wliczając w globalne kalkulacje chińskiego stanowiska. Dotyczy to także kwestii…
Obecnie relacje międzykulturowe stają się coraz intensywniejsze – swoboda podróżowania, globalizacja czy migracje przyczyniają się do spotykania się różnych kultur na całym globie.
Już we wtorek, 28 września 2021 r., o godzinie 11:00 w Parku Staromiejskim w Łodzi odbędzie się jedyna w swoim rodzaju gra miejska. Wszystko odbywać się…
Jednym z najważniejszych elementów nowego kształtującego się ładu międzynarodowego, będzie ułożenie relacji między korporacjami a państwem. Szczególnie dynamiczny charakter proces ten przybrał…
W 2021 roku nie mogło zabraknąć wydarzenia, które już na stałe wpisało się jako przestrzeń do regionalnej debaty o sytuacji na świecie. Koronawirus i jego kolejne…
Rozmawiamy z Jurijem Wodopjanowem i Andrzejem Wodopjanowem, którzy przyjechali do Łodzi z Kazachstanu na podstawie Karty Polaka. (W rocznicę ustanowienia Karty Polaka – 7 września 2007…
Na początku lipca najważniejszym wydarzeniem w Chinach, które wzbudziło także spore zainteresowanie poza ich granicami, były bez wątpienia obchody 100-lecia Komunistycznej Partii Chin…