O spółdzielczości i akcjonariacie pracowniczym

Dzięki uprzejmości Krajowej Rady Spółdzielczej i Polskiego Lobby Przemysłowego Instytut Spraw Obywatelskich miał okazję gościć na konferencji „Spółdzielczość i akcjonariat pracowniczy jako elementy bezpieczeństwa społecznego i trwałego rozwoju” zorganizowanej 12 października 2009 r. w siedzibie KRS. Nasza Fundacja była jedną z nielicznych posiadających swoją reprezentację. Nad wydarzeniem patronat roztoczyło Ministerstwo Gospodarki, na czele z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, który podzielił się swoimi przemyśleniami na tematy związane z przedmiotem konferencji.

Uczestnikami konferencji byli zarówno spółdzielcy, jaki i pracownicy- właściciele swoich firm. Dość znaczącą reprezentację wystawiły także związki zawodowe oraz przedstawiciele nauk ekonomicznych i pokrewnych. Podczas konferencji wiele mówiono o korzyściach ekonomicznych i społecznych płynących z szerokiej partycypacji społecznej, zarówno w podejmowaniu decyzji gospodarczych, choćby tych dotyczących miejsc pracy, jak i społecznych. Uczestnicy nie skupili się jednak tylko na pięknie idei, lecz dyskutowali istniejące i potencjalne zagrożenia związane z kryzysem gospodarczym, biedą w Polsce i na świecie czy koncentracją majątku. Nie zabrakło także pewnego rysu historycznego pochodzącego z rodzimego podwórka, czyli historii spółki pracowniczej Gazolinia, która została przedstawiona jako dobry wzorzec dla dzisiejszych zakładów o podobnej formule.

Z całości konferencji powstanie protokół z wnioskami i propozycjami działań, stworzony przez przedstawicieli związków zawodowych, spółdzielców, pracowników będących właścicielami swoich zakładów oraz naukowców. Wśród adresatów znajdą się prezydent RP, przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie, związki zawodowe, środowiska spółdzielcze, przedstawiciele pracodawców oraz organizacje społeczne.

Sympatyków Instytutu zapraszamy do zainteresowania się magazynem „Obywatel”, gdzie mogli będą się spodziewać w niedługim czasie artykułów inspirowanych konferencją. Fundacja składa podziękowania panom Pawłowi Soroce i Alfredowi Domagalskiemu za zaproszenie na konferencję.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

OWES Instytutu

Przejdź na podstronę inicjatywy:

Co robimy / OWES Instytutu

Być może zainteresują Cię również:

7. urodziny INSPRO

Instytut Spraw Obywatelskich obchodzi w tym roku swoje 7. urodziny, które odbędą się w sobotę, 16 kwietnia 2011 r. Zaczynamy o godzinie 16:00, w kawiarni Muzeum Sztuki MS Cafe, przy ul. Więckowskiego 36 w Łodzi, vis a vis siedziby INSPRO. Urodziny są okazją do spotkania się w jednym miejscu i czasie ludzi z różnych „bajek”, którzy w ciągu ostatnich siedmiu lat odcisnęli swój ślad w INSPRO. Podczas wydarzenia będzie można powspominać, porozmawiać oraz dowiedzieć się, co aktualnie robimy i jakie mamy plany na przyszłość. Będzie można również spróbować tortu :).