USA: największy beneficjent wojny na Ukrainie
Z prof. Zbigniewem Lewickim, autorem „Historii cywilizacji amerykańskiej”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Stawiam tezę, że podstawową przyczyną wojny rosyjsko-ukraińskiej, a zarazem logicznym wytłumaczeniem wielu związanych z nią wydarzeń, jest zastawienie przez Stany Zjednoczone pułapki na Rosję, która w nią wkroczyła.
Zbigniew Lewicki
Każdy, kto ma elementarne pojęcie o geopolityce, powinien był to przewidzieć. Zachód wkraczał na podwórko Rosji i zagrażał jej kluczowym interesom strategicznym. (…) Waszyngtonowi stanowisko Moskwy może się nie podobać, ale powinien zrozumieć logikę, która się za nim kryje. Mocarstwa zawsze są wyczulone na zagrożenia w pobliżu swojego terytorium. (…) Na przykład zgodnie z doktryną Monroego Stany Zjednoczone nie godzą się na to, aby odległe mocarstwa rozmieszczały swoje siły wojskowe na półkuli zachodniej, a tym bardziej na amerykańskich granicach. Wyobraźmy sobie, jak wielkie byłoby oburzenie w Waszyngtonie, gdyby Chiny zbudowały potężny sojusz i próbowały zainstalować w Kanadzie i Meksyku rządy, które chciałyby się do niego przyłączyć.
John J. Mearsheimer, „Wielkie złudzenie”
Trzy wielkie cele imperialnej geostrategii powinny być następujące: przeciwdziałać spiskom wasali i utrzymywać ich zależność polityczną, dbać o bezpieczeństwo lenników i czynić ich uległymi, a także nie dopuszczać, aby barbarzyńcy się jednoczyli.
Zbigniew Brzeziński, „Wielka szachownica”
- Twierdzi Pan, że wojna na Ukrainie to „korzystny konflikt z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych”. Dlaczego on jest korzystny dla Amerykanów?
- „Extending Russia. Competing from Advantageous Ground” to tytuł raportu opublikowanego w 2019 roku. Został on przygotowany przez analityków RAND Corporation RAND Corporation, think-tanku powołanego przez amerykańskie siły powietrzne. Odnoszę wrażenie, że ten raport odpowiada na pytanie „Dlaczego wybuchła wojna na Ukrainie?”. Gdy go czytałem przypomniałem sobie Pana słowa: „Polityka nie polega na emocjach, tylko na wyliczeniach”.
- Co Pan sądzi na temat zacytowanych na wstępie słów prof. Johna Mearsheimera?
- Kto traci na wojnie za naszą wschodnią granicą?
- Czy na Ukrainie mamy do czynienia z wojną zastępczą (proxy war) między Stanami Zjednoczonymi a Chinami?
- Kim są dziś wasale, kim lennicy, a kim barbarzyńcy, o których pisał Zbigniew Brzeziński w „Wielkiej szachownicy”?
- Co o grach imperialnych mówi nam incydent z chińskim balonem nad Stanami Zjednoczonymi?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0