Zapraszamy społeczników, którzy w działaniach swoich organizacji pozarządowych wykorzystują lub chcą wykorzystywać prawo jako „narzędzie” do zmiany społecznej. Mile widziana pasja społecznikowska, odwaga…
Zanieczyszczenie powietrza osiąga w Polsce stężenia niespotykane w innych krajach Unii Europejskiej. W całej Europie jedynie na Bałkanach występują stężenia pyłów i benzo(a)pirenu porównywalne do notowanych…
Miasta konkurują ze sobą na jakość życia, a ich mieszkanki i mieszkańcy mają prawo wiedzieć nie tylko to, jak ich gmina zaspokaja ich potrzeby, lecz także to,…
Działalność na rzecz dobra wspólnego może przejawiać się na wiele sposobów. Przez pomoc charytatywną, gdy bezpośrednio pomaga się konkretnym osobom, których potrzeby nie są zauważane przez instytucje publiczne…
Instytut Spraw Obywatelskich… a to jakaś fundacja? To czym wy w ogóle się tam zajmujecie? Pomagacie komuś? – często słyszę takie pytania. Zaczynam wtedy opowiadać…
Od 6 czerwca 2022 r. rozpoczął się ostatni nabór uczestników do projektu pt. „Akademia Instytutu Spraw Obywatelskich kluczem do rynku pracy”. W ramach udziału w projekcie będzie…
Prawo europejskie reguluje wiele ważnych dla aktywistów kwestii. Zaangażowanie w jego stanowienie często okazuje się niezbędną częścią pracy aktywisty zajmującego się…
Nigdy nie traćcie nadziei, jeśli chcecie doprowadzić do uchwalenia lokalnego przepisu. Istnieje możliwość wprowadzenia pod obrady obywatelskiego projektu uchwały, choć przeforsowanie go to najczęściej droga…
W polskim systemie prawnym obywatelom, jak i tworzonym przez nie organizacjom pozarządowym (oraz grupom nieformalnym), przysługuje szereg uprawnień. Nie wszystkie jednak są tak samo skuteczne, a wiele z nich w toku…
Zarówno z perspektywy zajętych swoimi sprawami osób, zamieszkujących jakiś teren, jak i z perspektywy osób nim zarządzających, idealną sytuacją wydaje się brak jakichkolwiek…
Informujemy, że nabór formularzy rekrutacyjnych w projekcie „Akademia Instytutu Spraw Obywatelskich kluczem do rynku pracy” został wydłużony do dnia 28.02.2022, do godz. 16:00. Nadarza się ostatnia…
Z Xawerym Stańczykiem rozmawiamy o polskim chaosie reklamowym w przestrzeni publicznej, powstaniu ustawy krajobrazowej i problemach z jej wprowadzeniem w życie. Xawery Stańczyk Badacz,…
Wykorzystanie prawa na poziomie europejskim na przykładzie działania Koalicji Żywa Ziemia na rzecz reformy wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Niniejszy artykuł przedstawia możliwości…
Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, w którym Karolina Szlachetka wyjaśnia korzyści płynące z prawa miejscowego oraz zasady jego tworzenia. Teksty aktów prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej…
Jeśli działasz w organizacji społecznej, podpowiemy Ci, jak skutecznie walczyć o dobro wspólne zgodnie z prawem. Bezpłatne szkolenie „Wykorzystaj prawo” w ramach Akademii Instytutu…
Debata jest kierowana do wszystkich aktywistów. Celem debaty jest zwiększenie wiedzy społeczników na temat możliwości wykorzystania prawa do zmiany społecznej. Debata odbędzie się dnia 25 września 2021 r. (sobota) w godzinach 10:30 – 16:35…
Liczba drzew w przestrzeni publicznej na obszarze Polski – tak miast, jak i wsi – drastycznie zmalała w ostatnich latach. Stan ten jest niepokojący zwłaszcza…
Od czego zacząć walkę z chaosem reklamowym? Co mogą zrobić obywatele i organizacje społeczne? Dowiedz się tego podczas bezpłatnego szkolenia „Wykorzystaj prawo”. Szkolenie skierowane…
Bartosz Poniatowski Architekt, urbanista, antropolog. Właściciel firmy „Projekt: Miasto”. Jest autorem czterech obowiązujących uchwał krajobrazowych (ponad 10% wszystkich). Łódź,…